Wikipedie:Pod lípou (práva): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 348 bajtů ,  před 4 měsíci
→‎Politický projev: {{Re|Shlomo}}:Díky!
(→‎Politický projev: {{Re|Shlomo}}:Díky!)
značky: Odpověď zdrojový kód
:::::::Kdyby byl prezidentský projev úřední dílo, tak nás už žádný soubor nezajímá, protože v autorském zákoně u úředních děl žádné takové omezení není, a měli bychom vyhráno. Ale kam ten prezidentský projev zařadit, když autorský zákon celkem taxativně vyjmenovává, co mezi úřední díla patří? Je to nějaký předpis? Opatření? [[Veřejná listina]]? Rejstřík? Sněmovní či senátní publikace? Pamětní obecní kniha? Státní symbol? Nebo je to aspoň "jiné takové dílo" jako ta vyjmenovaná? To poslední mi dává nepatrnou naději, ale nevím, nevím... --[[Wikipedista:Jan.Kamenicek|Jan.Kamenicek]] ([[Diskuse s wikipedistou:Jan.Kamenicek|diskuse]]) 23. 9. 2021, 21:58 (CEST)
:::::::Ten výčet není „celkem taxativní“, nýbrž zcela jednoznačně demonstrativní – právě kvůli té generální klauzuli na konci („nebo jiné takové dílo“) U taxativního výčtu byste měl pravdu, tam by ten projev musel být jednoznačně podřaditelný pod jednu z vyjmenovaných položek. Generální klauzule otevírá prostor i dalším dílům, pokud s vyjmenovanými typy sdílí nějakou relevantní společnou charakteristiku. Ta je přitom jen naznačena, není jednoznačně popsána, proto je odvolávání se na generální klauzuli vždy tak trochu risk – dokud není k dispozici ustálená kvalitní judikatura. Zde bych tuto společnou charakteristiku viděl v úzkém vztahu k výkonu veřejné moci. Což se jistě netýká všech prezidentových projevů, ale lze předpokládat, že mnohé z nich takového charakteru budou. Ostatní prezidentovy projevy nebudou vyňaty z ochrany jako úřední dílo, ale stále se na ně může vztahovat úřední a zpravodajská licence podle § 34. Ta ovšem povoluje užití za přece jen o něco přísnějších podmínek, než je tomu u úředního díla.--[[Wikipedista:Shlomo|Shlomo]] ([[Diskuse s wikipedistou:Shlomo|diskuse]]) 24. 9. 2021, 09:17 (CEST)
::::::::Chápu, díky. Tato diskuse mi hodně pomohla se v problematice aspoň trošku zorientovat. Co píšete, dává smysl. Pro jistotu budu ještě pátrat, jestli někde nenarazím na nějaký odborný výklad. Moc díky! [[Wikipedista:Jan.Kamenicek|Jan.Kamenicek]] ([[Diskuse s wikipedistou:Jan.Kamenicek|diskuse]]) 24. 9. 2021, 12:18 (CEST)

Navigační menu