Prase divoké: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 57 bajtů ,  před 3 měsíci
→‎Popis: samci (kanci, kňouři) U samic (bachyní)
m (→‎Externí odkazy: {{Taxonbar}} za použití AWB)
(→‎Popis: samci (kanci, kňouři) U samic (bachyní))
 
== Popis ==
Prase divoké je velký sudokopytník (myslivecky černá zvěř). Dospělí samci (kanci, kňouři) dorůstají délky 120–180&nbsp;cm a v kohoutku měří 55–100&nbsp;cm. Jejich hmotnost je značně různorodá a v jednotlivých oblastech se viditelně liší, v průměru však činí 50–90&nbsp;kg. Ve [[Francie|Francii]] byl v roce [[1999]] zastřelen samec vážící celých 277&nbsp;kg, v [[Rumunsko|Rumunsku]] a [[Rusko|Rusku]] byli několikrát zaznamenáni i samci s hmotností téměř 300&nbsp;kg.<ref>{{it}} Scheggi, M. (1999): ''La Bestia Nera: Caccia al Cinghiale fra Mito, Storia e Attualità''. str. 201. {{ISBN|88-253-7904-8}}.</ref>
 
Vzhledem k poměru těla má prase divoké nápadně velkou hlavu a relativně krátké končetiny. Jeho srst je tvořená hustými štětinami, které ho chrání před nepříznivými vlivy. Její zbarvení kolísá mezi tmavošedou přes hnědou až k černé. Během zimy je srst výrazněji hustší a tmavší. Selata jsou zpočátku hnědá a světle pruhovaná. V této fázi života se selata nazývají markazíni.
 
Mezi další nápadné znaky prasete divokého patří jeho čtyři výrazné trojhranné špičáky, jež se při dorůstání zahýbají vzhůru. Slouží hlavně jako účinná zbraň při soubojích. U samců dorůstají obvykle 20&nbsp;cm, ve výjimečných případech však mohou dorůst až do délky 30&nbsp;cm. Spodní špičáky kňourů myslivci nazývají páráky a menší horní špičáky klektáky.<ref>[http://www.vls.cz/default.asp?ids=1777&idc=2460&lang=cz Vojenské lesy a statky ČR]{{Nedostupný zdroj}}</ref> U samic (bachyní) jsou viditelně menší a směřují směrem nahoru výrazně mírněji, navíc pouze u starších jedinců. Prase divoké má skvěle vyvinutý čich a sluch, jeho nejhůře vyvinutým smyslem je zrak.
 
== Rozšíření ==

Navigační menu