Znaménka plus a minus: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 8 bajtů ,  před 3 měsíci
m
robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy
(verze 19161957 uživatele 90.178.111.41 (diskuse) zrušena – jedná se o znaménko minus)
značka: vrácení zpět
m (robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy)
 
'''Znaménka plus a minus''' ('''+''' a '''−''') se obecně používají k označování [[kladné a záporné číslo|kladných a záporných]] čísel a rovněž pro operace [[sčítání]] a [[odčítání]]. Používají se i v dalších významech, více méně analogických. '''Plus''' a '''minus''' jsou výrazy z [[latina|latiny]], které znamenají „více“ a „méně“.
 
== Historie ==
 
Ačkoliv znaménka jsou nyní obecně známá stejně jako [[abeceda]] nebo [[Arabské číslice|indicko-arabské číslice]], jejich použití není příliš staré. Například znaménko pro sčítání v [[Egyptské hieroglyfy|egyptských hieroglyfech]] se podobalo nohám kráčejícím ve směru psaní textu (v egyptštině se psalo různými směry), obrácený směr znamenal odčítání.
{| align="center"
 
== Alternativní použití ==
 
Znaménka + a − mohou označovat mnoho různých operací, v závislosti na uvažovaném matematickém systému. Mnoho [[algebraická struktura|algebraických struktur]] má některé operace nazývané (nebo ekvivalentní) [[sčítání]]. Avšak znaménka se používají i ke zcela různým operacím, jako je spojování řetězců znaků.
 
 
== Znaménka plus a minus v jiných kulturách ==
V židovské tradici se nejméně od 19. století pro znaménko ''plus'' používá symbol převráceného T. Tuto praxi převzaly izraelské školy (přinejmenším od roku 1950) a nyní je zcela běžná ve většině základních škol (včetně světských) a v některých středních školách. Tento symbol používají rovněž náboženští autoři, ale většina knih pro dospělé používá mezinárodní označení „+“. Obvyklé vysvětlení pro specifický symbol je, že symbol „+“ vypadá jako [[Kříž#Užití symbolu v křesťanství|křesťanský kříž]]. Rovněž se používá v elektronické jako symbol požehnání („Ve jménu Otce i Syna (+) i Ducha Svatého“) nebo jako příslib modlitby za někoho potřebného (fenomén křesťanských skupin na [[Facebook|Facebooku]]u). [[Unicode]] má tento symbol na pozici U+FB29 „Hebrejský znak alternativní písmenu plus“ ({{unicode|﬩}}).
 
V židovské tradici se nejméně od 19. století pro znaménko ''plus'' používá symbol převráceného T. Tuto praxi převzaly izraelské školy (přinejmenším od roku 1950) a nyní je zcela běžná ve většině základních škol (včetně světských) a v některých středních školách. Tento symbol používají rovněž náboženští autoři, ale většina knih pro dospělé používá mezinárodní označení „+“. Obvyklé vysvětlení pro specifický symbol je, že symbol „+“ vypadá jako [[Kříž#Užití symbolu v křesťanství|křesťanský kříž]]. Rovněž se používá v elektronické jako symbol požehnání („Ve jménu Otce i Syna (+) i Ducha Svatého“) nebo jako příslib modlitby za někoho potřebného (fenomén křesťanských skupin na [[Facebook|Facebooku]]). [[Unicode]] má tento symbol na pozici U+FB29 „Hebrejský znak alternativní písmenu plus“ ({{unicode|﬩}}).
 
== V počítačích ==
 
== Odkazy ==
 
=== Reference ===
<references />
* [https://web.archive.org/web/20060821061824/http://www.roma.unisa.edu.au/07305/symbols.htm#Plus The History of Mathematical Symbols – Plus and Minus]
* [https://web.archive.org/web/20081204035420/http://members.aol.com/jeff570/mathsym.html Earliest uses of various mathematical symbols]
{{Autoritní data}}
 
[[Kategorie:Aritmetika]]
1 364 002

editací

Navigační menu