Televizní zkušební obrazec: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 1 rokem
m
prohození šablon; kosmetické úpravy
(→‎Zkušební obrazec v tuzemském TV vysílání: TV Prima byla v roce 2016 která vysílala v nočních hodinách zjednodušený zkušební obrazec. dodnes je jen prostou smyčku s logem stanice.)
m (prohození šablon; kosmetické úpravy)
Černobílý obrazec obsahuje škálu od bílé k černé (tedy např. 0 % černé, 25 % černé, 50 % černé, 75 % černé a 100 % černé). Dále jsou zde geometrické obrazce (kružnice, čtvercová síť), sbíhající se úsečky pro kontrolu vertikálního a horizontálního rozlišení. Zvukový doprovod pro obrazec obsahoval tón o [[Frekvence|kmitočtu]] 1 kHz nebo běžné rozhlasové vysílání.
 
== Zkušební obrazec pro barevný obraz ==
Moderní barevný obrazec kromě geometrických obrazců a stupňů šedé obsahuje navíc všechny základní barevné složky [[RGB]] (Red - červená, Green - Zelená a Blue - modrá) a doplňkové barvy [[CMYK|CMY]] (Cyan - azurová, Magenta - purpurová, Yellow - žlutá), dále barevné přechody a takzvanou „pleťovou“ barvu pro správné nastavení barevné sytosti. Síť v obrazci sloužila k nastavení konvergence paprsků a byla jedním z nejpoužívanějších elementů kontrolního obrazce. Modré a červené klíny sloužily k vyrovnání pracovních bodů diskriminátorů a doladění úrovně černé.
 
== Související články ==
 
* [[Televizor]]
* [[Česká televize]]
* [http://www.oldradio.cz/monoskop.htm Monoskop Československé televise z roku 1953] - stránky oficiálně zařazené do databáze [[Národní technická knihovna|Národní technické knihovny]]
 
{{Portály|Televize}}
{{Autoritní data}}
{{Portály|Televize}}
 
[[Kategorie:Televizní technika]]
1 521 454

editací

Navigační menu