Parthenon v Nashvillu: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 10 bajtů ,  před 5 měsíci
m
Počeštění slovosledu. Chtělo by to ale přepsat všechny věty, aby zněly česky...
(jiné kat, {{sloh}})
m (Počeštění slovosledu. Chtělo by to ale přepsat všechny věty, aby zněly česky...)
{{sloh}}
[[Soubor:Parthenon-Nashville.jpg|náhled|280x280pixelů|Parthenon v Nashvillu]]
'''Parhenon v Nashvillu''' je replika [[Parthenón|Parthenonu v Athénách]],. Byl postaven byl v roce 1897 jako součást výstavy Tennessee Centennial Exposition.
 
DnesV jesoučasnosti Parthenon, který fungujeslouží jako muzeum umění, a je středobodem CentennialCentenninal Parku, velkého veřejného parku západně od centra [[Nashville|Nashvillu]]. V roce 1990 byla znovu vytvořena socha [[Athéna|Athény]] v Naos (ve východní místnost hlavního sálu) Vzhledem k tomu, že budova je kompletní a její výzdoba byla polychromovaná (malovaná barvami) co nejblíže předpokládanému originálu, tak tato replika původního aténského Parthenonu slouží jako pomník toho, co je považováno za vrchol klasické architektury. Sádrové repliky v místnosti Treasury (západní místnost hlavní haly) jsou přímé odlitky původních soch, které zdobily štíty aténského Parthenonu z roku 438 př.n.l. Dochované originály jsou uloženy v Britském muzeu v Londýně a v muzeu v Aténách.
 
== Historie ==
Budova byla ústřednímhlavním bodem expozice z roku 1897. Řada budov v expozici vycházela ze starověkých originálů. Parthenon byl však jediný, kdo byl přesnou reprodukcí. Je to také jediná budova, kterou město zachovalo.
 
Eugene Castner Lewis byl ředitelem výstavy v Tennessee a na jeho návrh bylo v Nashvillu postavena reprodukce Parthenonu, která bude sloužit jako ústřední bod oslav Tennesseejského stého výročí. Parthenon byl původně postavený ze sádry, dřeva a cihel, a nebyl zamýšlen jako trvalý, ale náklady na demolici stavby v kombinaci s popularitou u obyvatel i návštěvníků vedly k tomu, že po výstavě zůstal stát. V roce 1895 byl George Julian Zolnay „zaměstnán na výrobu modelů pro výzdobu“ budovy. Během příštích 20 let počasí způsobilo zhoršení stavu budovy, poté byla přestavěna na stejných základech, konkrétně, v projektu, který byl zahájen v roce 1920; exteriér byl dokončen v roce 1925 a interiér v roce 1931.
173

editací

Navigační menu