Howlandův ostrov: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 7 bajtů ,  před 1 rokem
m
korektury
(→‎Externí odkazy: +slovník)
m (korektury)
Nejstarší doloženou zmínku o ostrově přinesl v roce [[1822]] kapitán velrybářské lodi ''Oeno'', [[George B. Worth]], po němž se ostrov někdy pojmenovával. Později zde zastavovaly další lodě, některé tu také ztroskotaly. Naposledy byl ostrov „objeven“ [[9. září]] [[1842]] lodí ''Isabella'' z [[New Bedford]]u, jejíž kapitán [[George E. Netcher]] prý dal ostrovu jméno po svém plavčíkovi, který ho první spatřil: Howlandův.
 
Spojené státy se přihlásily k vlastnictví ostrova v roce [[1857]] na základě [[Guano Islands Act]]u přijatého [[1856]]. Jeho zásoby [[guano|guana]] dolovaly americké a britské firmy ve druhé polovině 19. století. V roce [[1935]] došlo ke krátkému pokusu o kolonizaci Howlandova ostrova. Začal rotující posádkou čtyř studentů a absolventů Chlapecké školy Kamehameha, vojenské školy v [[havaj]]ském [[Honolulu]]. Přestože zájemci se hlásili na vědeckou expedici a předpokládali, že stráví tříměsíční práci sbíráním biologických vzorků, jakmile byli na moři, bylo jim řečeno, že „Vaše jména vstoupí do historie. a že z ostrovů se stanou „známé letecké základny na trase spojující Austrálii s KaliforniíKalifornií“. Nedaleko západní pláže byla založena osada Itascatown, sestávající z půl tuctu malých dřevěných staveb a stanů, pojmenovaná po lodi americké pobřežní stráže, která osadníky přivezla a posléze jim poskytovala spojení se světem. Nezkušení kolonisté dostali velké zásoby konzervovaných potravin, vody a dalšího materiálu včetně benzínové ledničky, vysílačky, zdravotnického materiálu a (typické pro tuto dobu) značného množství cigaret. Jídelníček si zpestřovali rybařením. Většinu jejich práce představovalo pravidelné pozorování počasí a postupné vytváření základní infrastruktury na ostrově, včetně čištění přistávací plochy pro letadla. Podobné projekty běžely i na nedalekém [[Bakerův ostrov|Bakerově ostrově]], [[Jarvisův ostrov|Jarvisově ostrově]] a dvou dalších ostrovech.
 
V souladu s jeho předpokládanou rolí letecké základny měl být Howlandův ostrov zastávkou na doplnění paliva pro americkou pilotku [[Amelia Earhartová|Amelii Earhart]] a jejího navigátora [[Fred Noonan|Freda Noonana]] na jejich letu kolem světa v roce [[1937]]. Letadlo se vydalo na cestu z [[Lae]] na [[Nová Guinea|Nové Guineji]] a jeho rádiové vysílání bylo zachyceno na Howlandově ostrově, když se k němu letadlo přiblížilo, nicméně ho už nikdo nikdy nespatřil.
 
Po americkém vstupu do [[Druhá světová válka|druhé světové války]] zaútočilo [[8. prosinec|8. prosince]] [[1941]] na ostrov 14 [[Japonsko|japonských]] bombardérů. Útok nepřežili dva z kamehamežských osadníků (Richard „Dicky“ Kanani Whaley anda Joseph Kealoha Keli'hananui). O dva dny později japonská ponorka srovnala se zemí to, co z osady zbylo. Dva přeživší osadníci byli evakuováni [[31. leden|31. ledna]] [[1942]] americkým torpédoborcem. Koncem roku [[1943]] ostrov obsadil prapor amerického námořnictva.
 
Po válce zůstal ostrov neobydlený. Přemnožily se na něm divoké [[kočka domácí|kočky]], potomci zvířat přivezených osadníky. Kočky byly postupně odstraněny v 80. letech 20. století a z ostrova s okolím se stala přírodní rezervace. Vstup na něj je dovolen jen na zvláštní povolení amerického úřadu pro ryby a zvěř, které se obvykle vydává jen vědcům a výzkumníkům, občas ale také majitelům amatérských radiostanic. Narůstajícím problémem jsou však nepovolené návštěvy komerčních rybářských lodí a vrtulníků.

Navigační menu