Jistebnický kancionál: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 57 bajtů ,  před 1 rokem
m
vhodnější nadpisy, řazení ZS, odkazy
m (→‎top: typo, odkaz)
m (vhodnější nadpisy, řazení ZS, odkazy)
Knihu ve špatném stavu našel roku [[1872]] na půdě fary v [[Jistebnice|Jistebnici]] u Tábora sedmnáctiletý student gymnázia v Táboře [[Leopold Katz]], pozdější právník, mecenáš výtvarníků a podporovatel [[Česká akademie věd a umění|České akademie věd a umění]]. Katz upozornil na nález svého profesora klasické filologie na gymnáziu a jeho prostřednictvím se pak památka dostala k rukám historika [[František Palacký|Františka Palackého]], který ihned rozpoznal její hodnotu. Jistebnický farář P. Josef Schuller pak rukopis věnoval [[Národní muzeum|Národnímu muzeu v Praze]]<ref>Encyklopedie knihy[https://www.encyklopedieknihy.cz/index.php?title=Jistebnick%C3%BD_kancion%C3%A1l]</ref>, v [[Knihovna Národního muzea|jehož knihovně]] se dosud nachází pod signaturou II C 7.
 
== ObsahPodoba a formarukopisu ==
Rukopis je psaný na papíře o 132 listech velikosti 31 × 21 cm. Jeho filigrán svědčí pro vznik ve 20. letech 15. století, napsali jej čtyři písaři, další ruce doplnily o málo později několik textů. Kodex je neúplný, chybí tři složky ze začátku, dále jednotlivé listy či části složek a konec poslední složky. Na několika místech jsou iniciály rukopisu zdobeny jednoduchými ornamentálními kresbami, jejichž autorem byl jeden z písařů. Jedinou figurální iniciálou, kterou maloval iluminátor, je úvodní N na foliu 10r s výjevem Seslání nebeské many<ref>Pavel Brodský: ''Katalog iluminovaných rukopisů Knihovny Národního muzea''. NM Praha Praha 2000</ref>. Notace písní je dvojí: chorální česká a černá menzurální.
 
== Význam ==
== Obsah a význam ==
Rukopis patří k nejvýznamnějším hudebním rukopisům pozdního středověku. Obsahuje české znění liturgických zpěvů, duchovních a dalších písní. Úvodní část tvoří [[graduál]], navazuje sbírka písní, texty žalmů[[žalm]]ů a dodatky. Nejrozsáhlejší oddíl tvoří zpěvy a texty [[Denní modlitba církve|oficia hodinek)]], po nich následují zpěvy misálu[[misál]]u a v závěru sbírka liturgických i neliturgických textů.
Kancionál se proslavil písněmi ''[[Ktož jsú boží bojovníci]]'' a ''[[Povstaň, povstaň veliké město pražské]]''. Jejich autorem je [[Jan Čapek (táborita)|Jan Čapek z Tábora]].
 
== Odkazy ==
=== Reference ===
<references />
 
=== Edice ===
* Anežka Vidmanová, Hana Vlhová-Wörner, David Holeton (eds.), Jistebnický kancionál 1 - Graduale (Monumenta liturgica bohemica 2), Brno, L. Marek 2005, ISBN 80-86263-56-8
* Hana Vlhová-Wörner, David Holeton (eds.), Jistebnický kancionál 2 - Cantionale (Monumenta liturgica bohemica 3), Brno, L. Marek 2019, ISBN 978-80-87127-98-8
 
=== Reference ===
<references />
 
=== Literatura ===

Navigační menu