GSM: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 38 bajtů ,  před 5 měsíci
Narovnání přesměrování EDGE
m (→‎Externí odkazy: oprava syntaxe)
(Narovnání přesměrování EDGE)
Skupina GSM původně patřila [[CEPT]]. Technické základy systému GSM byly definovány v roce [[1987]]. V roce [[1989]] převzala kontrolu [[ETSI]] a kolem roku [[1990]] byla první specifika GSM na světě a obsahovala přes 6000 stran textu. Obchodní operace začala Radiolinja z Finska v roce [[1991]]. Později bylo rozhodnuto, že se zachovají iniciály GSM, ale změní se význam zkratky.
 
Vedle datových přenosů CSD (Circuit Switched Data), které se platí stejně jako telefonní hovory, zavádí v roce [[1997]] GSM standard levnější datové přenosy pomocí paketových dat pod zkratkou [[General Packet Radio Service|GPRS]]. Digitální technologie umožňuje i zvyšování rychlosti přenosu dat – [[Enhanced Data Rates for GSM Evolution|EDGE]].
 
V roce [[1998]] byl zformován [[3GPP|'''P'''rojekt '''P'''artnerství '''3'''. '''G'''enerace (3GPP)]]. Původně měl pouze vytvořit specifikaci pro příští (třetí, [[3G]]) generaci mobilních sítí. Avšak 3GPP převzal také údržbu a vývoj GSM specifikace. [[ETSI]] je partnerem 3GPP. V rámci tohoto projektu byla v roce [[1999]] publikována specifikace [[Universal Mobile Telecommunications System|Universal Mobile Telecommunications System (UMTS)]], která, přestože vychází z [[CDMA|kódového multiplexu]] používaného v systému [[CDMA2000]], je pokračování projektu GSM. Mnoho uživatelů „mobilních dat“ v síti „GSM“ si ani neuvědomuje, že ve skutečnosti používají síť UMTS.
263 821

editací

Navigační menu