Jaderná elektrárna Temelín: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 120 bajtů ,  před 8 měsíci
→‎Kritika oponentů jaderné energie: upraveno překroucené tvrzení a smazán text nesouvisející s Temelínem
(→‎Související články: Správa úložišť radioaktivních odpadů)
(→‎Kritika oponentů jaderné energie: upraveno překroucené tvrzení a smazán text nesouvisející s Temelínem)
Navíc se v souvislosti se zvyšováním spotřeby elektřiny a dožíváním starších elektráren očekávalo, že Česko přestane být vývozcem elektřiny po roce 2015. Protože příprava a výstavba nových zdrojů je dlouhodobý proces, panovaly obavy, že hrozí v krátkodobé a střednědobé budoucnosti nedostatek elektřiny a její další zdražování.<ref>is.muni.cz/th/273851/fss_b/BAKALARSKA_PRACE_Skarydkova.doc</ref>
 
Občas se objevují názory, že nebyly odstaveny uhelné elektrárny, jež měl Temelín nahradit. VNeustále se přitom opakuje argument, že v letech 1991 až 1998 ale ČEZ odstavil 2020 MW uhelných elektráren v rámci programu odsířování, protože se (nejnověji údajně díky výstavbě nového jaderného zdroje) už nevyplatilo je rekonstruovat. Ve skutečnosti však tyto elektrárny byly zbytečné už v době, kdy byl Temelín ve výstavbě a ČEZ v době, kdy se diskutovalo, zda vůbec Temelín dostavět a spustit, sliboval odstavit odpovídající výkon uhelných elektráren "po spuštění Temelína"<ref>https://energetika.tzb-info.cz/energeticka-politika/13074-debate-o-energetice-chybi-vyvazenost</ref>.
 
V letech 2019 až 2020 ČEZ odstavil téměř 1000 MW instalovaných v uhlí (220 MW Ledvice, 200 MW Dětmarovice, 80 MW Vítkovice a 440 MW Prunéřov I). V nastaveném kurzu dekarbonizace plánuje pokračovat i v dalších letech a po roce 2030 počítá s provozem pouze těch uhelných elektráren, které prošly náročnou modernizací a ekologizací, s novým nadkritickým blokem v Ledvicích (spuštěn v roce 2017) a s novou paroplynovou Elektrárnou Počerady (spuštěna 2014). Do roku 2050 pak plánuje mít uhlíkově neutrální výrobu.
 
=== Kritika ze strany Rakouska ===
307

editací

Navigační menu