Diskuse:Pandemie covidu-19 v Česku: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 147 bajtů ,  před 2 měsíci
Úpravy a přesun vlastního příspěvku.
(→‎Manipulativní charakteristika: Úprava vlastního textu. Přesunu to ale dolů, aby to bylo lépe vidět.)
(Úpravy a přesun vlastního příspěvku.)
:Klidně si dovolte zasahovat. Případně to někdo další zase upraví. Editujte s odvahou. --[[Wikipedista:Hrdlodus|Hrdlodus]] ([[Diskuse s wikipedistou:Hrdlodus|diskuse]]) 21. 11. 2020, 22:19 (CET)
 
[[]]== Manipulativní charakteristika ==
 
Myslím si, že text "Při přepočtu na jeden milion ... nejhorší bilance ze všech zemí na světě.". Je to pro laika nesrozumitelný statistický konstrukt, přijde mi to spíše jako manipulativní statistika mající za cíl vyvolat představu, že jsme na tom nejhůře na světě a že vláda selhává, k čemu by neměla Wikipedie skouzávat. Logičtější strovnání by bylo přepočítávat týdení průměr na jednoho obyvatele. Když si to pak spočítáte, tak zjistíte, že jsem na tom výrazně lépe než USA. Například pro 6. ledna což je výrazně nad týdením průměrem má Česko přírůstek na jednoho obyvatle 0,0017 a USA 0,0085 přírustku. Zjevně má tedy USA vyšší přítůstek, než ČR a když se podíváte na přírůstky v celém týdnu, tak zjistíte, že USA, nemělo výrazně menší přírůstky, kdežto ČR ano, z čehož by plynulo, že Česko mělo v tomto týdnu výrazně nižší přírůstky než třeba USA.
: Dnes, 9. ledna v noci stále nejvíce nových případů (na mil. obyvatel), za námi Slovinsko, Švédsko, Monako, San Marino : [https://ourworldindata.org/coronavirus], první graf, přidat "Czechia". Tady jsem tu uložil - otisk obrazovky z 9.1. 1.44 [https://imgway.cz/s/J26] --[[Wikipedista:Pavouk|Pavouk]] ([[Diskuse s wikipedistou:Pavouk|diskuse]]) 9. 1. 2021, 01:47 (CET)
 
:: Milí kolegové, buďme objektivní. V čem Česko ve světě vede, je také počet testovaných osob. [[PCR|PCR-testů]], tedy těch spolehlivých, bylo do 3. února 2021 provedeno již 5,44 milionu - při 10,6 milionu obyvatel. Navíc bylo těch asi méně spolehlivých antigenních testů napočítáno také už 2,84 milionu. Pak je jasné, proč je počet zjištěných nakažených tak vysoký, ten stejný den 16 642. Zemřelých na COVID-19 bylo ten den 107, celkově ovšem ke 2. únoru 20 941. To všechno je dlouhodobý trendǃ A teď si to porovnejte s Německem, které má 8x tolik obyvatel. 3. února 2021 zjistili v celém státě pouze 9 019 nových nakažených, ale zemřelých bylo 418. To celé je zajímavý nepoměr, neboť v Německu zemřelo jen zhruba dvakrát méně lidí na počet obyvatel jako v Česku. Přitom relativní počty nakažených v Česku se v poslední době pohybují na úrovni 10-16krát vyšší než v Německu. Kde je v těch číslech chyba? Podle mne je nutno si položit tuto otázku: ''Kdo testuje hodně a kdo málo?'' Počty testovaných lidí pro Německo jsem ale zatím nenašel. --[[Wikipedista:Zbrnajsem|Zbrnajsem]] ([[Diskuse s wikipedistou:Zbrnajsem|diskuse]]) 3. 3. 2021, 11:53 (CET)
 
:: Svůj celý původní text jsem zapracoval do nové sekce diskuse tady dole. --[[Wikipedista:Zbrnajsem|Zbrnajsem]] ([[Diskuse s wikipedistou:Zbrnajsem|diskuse]]) 3. 3. 2021, 14:52 (CET)
 
== Uvolnění režimu pro imunizované ==
 
== Počty očkovaných ==
 
Dobrý den. Při studiu dat o covidu-19 jsem narazil na nepřesnost, kterou bych rád s Vámi konzultoval.
 
Hi there! I would like to know if there is any information about the age of death (and most of all its average) of patients with Covid in December, January and February. I have already found something on this topic for dates until November, but not later. Is there any official information from the ministry of health or the statistical service of Czech Republic or so? If so, please inform me here, adding the source. Thanks in advance! Please respond in english or german (actually I m greek :-) ) [[Wikipedista:Yomomo|Yomomo]] ([[Diskuse s wikipedistou:Yomomo|diskuse]]) 27. 2. 2021, 21:16 (CET)
 
:https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr In the chart, you can change age (in Czech věk), 0-14, 14-39,...85+. That is compare with 2015-2019 average. --[[Wikipedista:Pavouk|Pavouk]] ([[Diskuse s wikipedistou:Pavouk|diskuse]]) 27. 2. 2021, 21:34 (CET)
::Hey Pavouk! Thanks a lot! [[Wikipedista:Yomomo|Yomomo]] ([[Diskuse s wikipedistou:Yomomo|diskuse]]) 28. 2. 2021, 10:23 (CET)
 
== Počty testů v Česku v mezinárodním srovnání ==
 
Milí kolegové, buďme objektivní. V čem Česko ve světě dá se říci vede, je počet testovaných osob. [[PCR|PCR-testů]], tedy těch spolehlivých, bylo do 3. února 2021 provedeno již 5,44 milionu - při 10,6 milionu obyvatel. Navíc bylo těch asi méně spolehlivých antigenních testů napočítáno také už 2,84 milionu. Pak je jasné, proč je počet zjištěných nakažených tak vysoký, především v mezinárodním srovnání – což vede k tomu, že je Česko považováno za ohnisko nákazy v Evropě. Ten den bylo zjištěno 16 642 osob nově nakažených COVIDem-19 (viz tento článek). Zemřelých na COVID-19 bylo v ten den ale „jenom“ 107, celkově ovšem ke 2. únoru již 20 941. To všechno je dlouhodobý trendǃ A teď si to porovnejte např. s Německem, které má 8x tolik obyvatel. 3. února 2021 zjistili v celém státě pouze 9 019 nových nakažených, ale zemřelých bylo 418. To celé je zajímavý nepoměr, neboť v Německu zemřelo jen zhruba dvakrát méně lidí na počet obyvatel než v Česku, celkově dodnes 70 881 osob. Z velké míry starších než 80 let, hlavně to byli obyvatelé domovů pro seniory. Přitom relativní počty nakažených v Česku se v poslední době pohybují na úrovni 10-16krát vyšší než v Německu. Kde je v těch číslech chyba? Podle mne je nutno si položit tuto otázku: ''Kdo testuje hodně a kdo málo?'' Počty testovaných lidí pro Německo jsem ale zatím nenašel. Jak je to jinde, by bylo také velmi zajímavé zjistit. --[[Wikipedista:Zbrnajsem|Zbrnajsem]] ([[Diskuse s wikipedistou:Zbrnajsem|diskuse]]) 3. 3. 2021, 14:52 (CET)

Navigační menu