Volby ve Spojených státech amerických: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
ČJ
(doplnění (guvernéři, viceguvernéři, dalších úřady výkonné moci, soudci))
m (ČJ)
== Volby na úrovni států a teritorií ==
 
Státní moc v jednotlivých státech (a začleněnných organizovaných teritoriích) je vytvořena podle federálního modelu. Státní moc je rozdělena na moc výkonnou (tvořenou guvernérem a státní vládou, přičemž vždy je přímo volen minimálně guvernér), zákonodárnou (tvořená přímo voleným parlamentem, kromě Nebrasky dvoukomorovým) a mocí soudní (tvořenou nejvyšším soudem a dalšími nižšími soudy, dosazování soudců do jejich funkcí se liší dle státu). NarozdílNa rozdíl od federální úrovně je ve většině států možné využít některý z prvků přímé demokracie např. ve formě lidové zákonodárné iniciativy nebo referenda.
 
Následující státy umožňují [[odvolací volby]] zvolených státních úředníků:<ref>[https://ballotpedia.org/Laws_governing_recall Laws governing recall, ballotpedia.org]</ref>
Dolní komory státních parlamentů (většinou nazývané ''Sněmovna reprezentantů'') jsou zpravidla početnější (dvou až čtyřnásobně) a zpravidla mají výlučné právo iniciovat daňové zákony a proces [[impeachment]]u státních funkcionářů. Reprezentanti jsou voleni na dvouleté období (vyjimečně čtyřleté) v jednomandátových obvodech o přibližně stejně velké populaci. Požadavky na minimální věk poslance se liší mezi jednotlivými státy (18 až 25 let).
 
Horní komory státních parlamentů shodně nesou název ''Senát'' a jsou méně početné. Senátoři jsou voleni na čtyřleté období (výjimečně pak dvouleté) v jednomandátových volebních obvodech o přibližně stejně velké populaci (zpravidla větší než v případě dolní komory). Původně byla většina horních komor jednotlivých států, vytvořené podle vzoru [[Senát Spojených států amerických|federálního Senátu]]. Senátoři reprezentovali správní celky (např. okresy) bez ohledu na jejich populaci. Toto bylo změněno roku 1964, kdy federální Nejvyšší soud v případu ''Reynolds proti Simsovi'' rozhodl, že takto fungující parlamentní komory odporují zásadě [[jeden volič, jeden hlas]] (narozdílna rozdíl od federálního Senátu, který je tak definován přímo v Ústavě). Požadavky na minimální věk senátorů se liší mezi jednotlivými státy (18 až 30 let), polovina států má minimální věk stejný pro poslance i senátory, Ohio, Severní Dakota a Vermont nemají požadavky na minimální věk zákonodárců a zbylé státy mají nastaven vyšší minimální věk pro senátory než pro poslance.
 
=== Volby představitelů moci soudní ===

Navigační menu