Mikrotron MT25: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 6 bajtů ,  před 1 rokem
Upraveny úrovně nadpisů
(Vytvořeno)
značka: možné problémové formulace
 
(Upraveny úrovně nadpisů)
[[File:Mikrotron.jpg|thumb|Mikrotron MT25.]]
 
== Princip funkce ==
Do kruhové kovové komory jsou přiváděny mikrovlny, které ve žhavém, napětím vybuzeném krystalu dutinového rezonátoru udělí elektronům ve valenčních sférách krystalu počáteční energii. Jelikož tělo komory tvoří pólové nástavce elektromagnetu, nabité částice poté vykonají v magnetickém poli elektromagnetu kruhový pohyb.
 
Elektrony jsou monoenergetické, protože všechny ostatní jsou vyeliminovány, když v kruhových drahách vypadnou ze synchronizace urychlovaného „bunche“. Fotony mají energetické spektrum spojité.
 
== Historie ==
 
Projekt Mikrotronové laboratoře a tedy i Mikrotronu MT25 byl iniciován profesorem [[Čestmír_Šimáně|Čestmírem Šimáně]] z [[Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT|Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI ČVUT)]]. Stavba byla realizována v Československu mezi lety 1976–1980 ve spolupráci s odborníky Laboratoře jaderných reakcí Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně (LJAR SÚJV).
Mezi lety 2003-2005 byla provedena modernizace<ref name="Mikrotron MT 25 - zdroj tvrdého záření gama ">[https://inis.iaea.org/collection/NCLCollectionStore/_Public/39/084/39084493.pdf Mikrotron MT 25 - zdroj tvrdého záření gama] (externí PDF)</ref>, zlepšující dlouhodobé provozní schopnosti a zvýšení středního svazku proudu elektronů.
 
== Využití ==
 
Mezi speciality Mikrotronu MT25 patří krátkodobá fotonová aktivační analýza<ref>[https://inis.iaea.org/collection/NCLCollectionStore/_Public/45/076/45076657.pdf 65Zařízení pro krátkodobou fotonovou aktivační analýzu na mikrotronu MT25] (externí PDF)</ref>, pomocí níž se dá zjišťovat obsah prvků v ozařovaném předmětu. Dále se využívá k ozařování například při testování elektroniky, v potravinářství, či ve výzkumném lékařství k vytváření biokompatibilních kloubních náhrad.

Navigační menu