Průhledový displej: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 6 508 bajtů ,  před 3 měsíci
původní text byl kratký
m (odstranění Google Analytics kódů; kosmetické úpravy)
(původní text byl kratký)
značky: editace z Vizuálního editoru nevhodný zdroj
[[Soubor:Hud on the cat.jpg|náhled|Průhledový displej bojového letounu [[McDonnell Douglas F/A-18 Hornet|F/A-18C]]|248x248pixelů]]'''Průhledový displej'''<ref>{{Citace monografie
| titul = Head-up display
| url = https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Head-up_display&oldid=990985550
| poznámka = Page Version ID: 990985550
| jazyk = en
}}</ref> (anglicky: '''HUD''' ''Head-Up Display'') je speciální typ displeje, který umožňuje pilotovi číst informace aniž by musel sklopit hlavu dolů na palubní desku. Výhodou je, že oči pilota nemusí přeostřovat na blízko a na dálku - HUD se vyrábí se zaostřením do "nekonečna“. HUD byl vyvinut pro vojenské stíhací letouny, ale v poslední době se rozšířil do civilního sektoru letectví i automobilové dopravy.
 
== Hlavní části ==
'''Průhledový displej''' (jinak též '''HUD''' – z&nbsp;anglického ''Head-Up Display'') je elektronické zařízení původně vyvinuté pro [[kokpit]]y bojových letadel. Hlavní funkcí průhledového dipleje je zobrazovat vybrané informace přímo do zorného pole pilota letounu, který tak není rozptylován potřebou sklánět hlavu, aby se podíval na přístrojovou desku. Později začalo být užíváno i&nbsp;v&nbsp;civilním sektoru, například v osobních [[automobil]]ech. Zde se jedná především o prvek aktivní bezpečnosti<ref>{{Citace elektronického periodika|titul=HUD (Head-Up Display) {{!}} autolexicon.net|periodikum=www.autolexicon.net|url=http://www.autolexicon.net/cs/articles/hud-head-up-display/|datum přístupu=2016-07-20}}</ref>.
HUD se skládá ze tří hlavních částí:
 
=== Projekční jednotka<ref>{{Citace elektronického periodika
| titul = Head Up Displays
| periodikum = www.mikesflightdeck.com
| url = http://www.mikesflightdeck.com/hud/head_up_displays.html
| datum přístupu = 2020-12-27
}}</ref> ===
Projekční jednotkou je [[CRT obrazovka|CRT]]/[[LCD]]<ref>{{Citace elektronického periodika
| titul = LCD - Complete History of Liquid Crystal Display
| periodikum = history-computer.com
| url = https://history-computer.com/ModernComputer/Basis/lcd.html
| datum přístupu = 2020-12-27
}}</ref> zobrazovač, obraz je pomocí konvexní čočky ([[Spojná čočka|spojky]]), nebo konklávního (dutého) zrcadla zaostřen do nekonečna ([[ohnisková vzdálenost]]=nekonečno)
 
=== Slučovač ===
Šikmý kousek skla umístěný v [[Zorné pole|zorném poli]] ([[Pilot|pilota]]), který přesměrovává světlo z monitoru takovým způsobem, že obraz z displeje je vnímán současně s zorným polem. Skla mívají speciální povrch, aby odráželi monochromatické světlo.
 
=== Počítač ===
Zpracovává příchozí signály a stará se o správné zobrazení na displeji
 
== Typy ==
Můžeme se setkat s názvem HMD<ref>{{Citace monografie
| titul = Head-mounted display
| url = https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Head-mounted_display&oldid=991140250
| poznámka = Page Version ID: 991140250
| jazyk = en
}}</ref> (Head-mounted display), což je HUD připevněný přímo na helmě pilota, a umožnuje zobrazovat data nezávisle na pohledu (natočení hlavy). HMD se používají většinou v kombinaci s HUD, prvním letounem, který má pouze HMD je americký stíhací letoun [[Lockheed Martin F-35 Lightning II|F-35]].
 
=== Typy dle typu odrazových skel ===
Částečně reflexivní: Dochází ke dvojímu odrazu obrazu (odraz od přední i zadní strany skla). Pro minimalizaci vnitřních odrazů využívá antireflexní vrstvu.
 
Dichroické: Podobný anti-reflexnímu zrcadlu, ale používá se mnoho vrstev, každá pro určitou vlnovou délku světla.
 
Katodické: Slučovač nemusí být jako u předchozích typů plochý, netrpí chromatickou aberací.
 
Holografické: Zobrazuje obrazce ve 3D.
 
== Princip zobrazení ==
Zdrojem zobrazených předmětů je vysoko svítivá obrazovka CRT nebo LCD, paprsky jsou odráženy přes soustavu zrcadel a čoček (ty zajištují zaostření obrazu do tzv. nekonečna – zdá se nám, že je obraz někde před námi a oči nemusí tím pádem přeostřovat na jinou vzdálenost), paprsek pokračuje na kombinátor/slučovač, který zajistí sjednocení vnímání skutečného prostředí a zobrazovaných prvků.
 
== Generace ==
'''První:''' využívá CRT, časem degraduje
 
'''Druhá:''' využívá LED zdroj světla modulovaný LCD obrazovkou, užití v komerčním letectví
 
'''Třetí:''' optické vlnovody k zobrazení obrazu přímo v kombinátoru/slučovači
 
'''Čtvrtá:''' pomocí laseru zobrazuje informace na čistém průhledném médiu
 
== Historie ==
HUD se vyvinuly z reflektorového zaměřovače před [[Druhá světová válka|2. Světovou válkou]] pro vojenská stíhací letadla. Ve 40. letech 20. století Telekomunikační výzkumné zařízení ve Velké Británii zjistilo, že piloti mají při nočních letech problém s orientací a přibližování se k cílům. Experimentovali s přidáním druhého radarového displeje pro pilota, ale zjistili, že dochází k oslnění při pohledu do světlé obrazovky a následně na tmavou oblohu. V říjnu 1942 zkombinovali údaje ze zaměřovače s projekcí na plochu čelního skla.
 
Technologie HUD byla dále vylepšena královským námořnictvem v Buccaneer, jehož prototyp poprvé vzlétl 30. dubna 1958.
 
Zavedení HUD mělo pozitivní vliv na schopnost pilotů ovládat své stroje.
 
V 60. letech vytvořil francouzský zkušební pilot Gilbert Klopfstein představil první standardizovaný systém symbolů HUD, aby se piloti učili pouze jeden systém symbolů a usnadnilo jim to snadnější přechody mezi jednotlivými typy letounů.
 
V 70. letech byl HUD představen civilní sféře letectví a v roce 1988 se poprvé dostává do aut. Průhledové displeje v současnosti nabývají na popularitě v automobilovém průmyslu a je jím vybavena většina moderních aut i letadel.
 
== Faktory ovlivňující návrh ==
'''Zorné pole:''' označuje svislé a vodorovné úhly, přes které je možno se přes displej dívat a odečítat z něj hodnoty, při boční větru by se mohlo stát, že by byla osa ranveje mino zorné pole a nešla by tím pádem na HUD zobrazit, proto je široké zorné pole vítáno
 
'''Kolimace:''' Promítaný obraz je kolimován, čímž jsou paprsky světla rovnoběžné. Protože světelné paprsky jsou rovnoběžné, čočka lidského oka se zaměřuje na nekonečno, aby získala jasný obraz. Kolimované obrázky na slučovači HUD jsou vnímány jako existující v optickém nekonečnu nebo blízko něj. To znamená, že oči pilota nemusí znovu zaostřovat, aby viděly vnější svět.
 
'''Eyebox:''' představuje jakýsi válec v prostoru, kde nedochází ke zkreslenému zobrazení na HUD. Při pohledu na HUD vně eyeboxu může dochází k oříznutí obrazu, nebo zmizení okrajů.
 
'''Jas/kontrast:''' Displeje mají úpravy jasu a kontrastu, aby zohledňovaly okolní osvětlení, které se může značně lišit (den/noc...)
 
'''Kompatibilita:''' HUD se navrhují tak, aby byly schopny komunikovat s ostatními avionickými systémy, berou si signály přímo ze senzorů (pitot-statické, gyroskopické, polohové - navigační) a podporují připojení k civilním směrnicím jako je Arinc 429, Arinc 629, nebo vojenským MIL-STD-1553
 
'''Měřítko zobrazení:''' systém je schopen "překrývat" skutečné objekty například zvýrazní práh ranveje, zobrazí objekty stojící v dráze letu...
 
== Zobrazovaná data ==
Na HUD mohou být zobrazována tato data: rychlost, výška, umělý horizont, skluz/výkluz, navigační data, náklon, ukazatel skutečného směru letadla, vektor letu a další.
 
Pro vojenská letadla mohou být zobrazovány informace o zbraňovém systému, rozdíl rychlosti mezi cílem a letounem, vzdálenost od cíle, stav zbraně...
 
== Auta ==
Tyto displeje jsou v automobilech stále dostupnější a obvykle nabízejí údaje z rychloměru, otáčkoměru a navigačního systému.
 
Existují také přídavné systémy HUD, které promítají displej na kombinátor skla namontovaný nad nebo pod čelním sklem nebo používají samotné čelní sklo jako kombinátor, většinou se připojují k diagnostickému konektoru.
 
== Reference ==
== Externí odkazy ==
* {{Commonscat|Head-up displays}}
* {{cs}} [http://www.autorevue.cz/pruhledovy-displej-z-letadel-do-aut Autorevue: Průhledový displej: z letadel do aut]
 
{{Portály|Letectví}}
[[Kategorie:Konstrukce letadel]]
[[Kategorie:Letecká terminologie]]
[[Kategorie:Letectví]]
18

editací

Navigační menu