Vraní skála: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 25 bajtů ,  před 4 měsíci
m
→‎Ochrana: úprava
m (→‎Ochrana: úprava)
[[Soubor:Rozhraní.jpg|náhled|Rozhraní hospodářského lesa a původního porostu]]
 
Od roku 1997 je cílem ochrany zachování skalních útvarů a přirozených [[Společenstvo|společenstev]] v jejich blízkosti. Dne 16.&nbsp;února 2017 byl schválen plán péče<ref name=":1" /> na roky 2017–2026. Jeho hlavními předměty ochrany jsou mimo skalní útvary i [[Květnatá bučina|květnaté bučiny]], [[Suťový les|suťové lesy]], hercynské [[Dubohabřina|dubohabřiny]] a štěrbinová vegetace. V péči o rostliny a živočichy nejsou plánovaná žádná specifická opatření. [[Neživá příroda]] má být ponechána samovolnému vývoji. Péče o lesy je rozdělena podle porostních typů.
 
Ochrana původních porostů zahrnuje zachování přirozené směsi lípy a jedle, výsadbu buku jako doplnění přirozené obnovy, podporu vtroušených listnatých dřevin a jedle, redukci modřínu, smrku a borovice a ochranu jedle proti okusu a loupání. Ve smrkovém porostním typu je důležité podpoření přirozené směsi, ponechání listnatých výstavků, výsadba autochtonního materiálu, ochrana výsadeb dubů a jedlí oplocením proti okusu a loupání, podpora listnatých dřevin a běžná ochrana smrku proti podkornímu hmyzu. Porostní typ borový vyžaduje podpoření přirozené směsi, ponechání listnatých výstavků, ochrana výsadeb dubů a jedlí oplocením, a proti okusu a loupání a běžnou ochranu borovice proti podkornímu hmyzu.
=== Plán péče ===
Dne 16.&nbsp;února 2017 byl schválen plán péče<ref name=":1" /> na roky 2017–2026. Jeho hlavními předměty ochrany jsou mimo skalní útvary i [[Květnatá bučina|květnaté bučiny]], [[Suťový les|suťové lesy]], hercynské [[Dubohabřina|dubohabřiny]] a štěrbinová vegetace. V péči o rostliny a živočichy nejsou plánovaná žádná specifická opatření. [[Neživá příroda]] má být ponechána samovolnému vývoji. Péče o lesy je rozdělena podle porostních typů.
 
Ochrana původních porostů zahrnuje zachování přirozené směsi lípy a jedle, výsadbu buku jako doplnění přirozené obnovy, podporu vtroušených listnatých dřevin a jedle, redukci modřínu, smrku a borovice a ochranu jedle proti okusu a loupání.
 
Ve smrkovém porostním typu je důležité podpoření přirozené směsi, ponechání listnatých výstavků, výsadba autochtonního materiálu, ochrana výsadeb dubů a jedlí oplocením proti okusu a loupání, podpora listnatých dřevin a běžná ochrana smrku proti podkornímu hmyzu.
 
Porostní typ borový vyžaduje podpoření přirozené směsi, ponechání listnatých výstavků, ochrana výsadeb dubů a jedlí oplocením, a proti okusu a loupání a běžnou ochranu borovice proti podkornímu hmyzu.
 
Plán také zahrnuje údržbu vyhlídkové části přírodní památky, tzn. potřebné opravy zábradlí, informační tabule, turistické stezky, dřevěné podlahy a kukátek na [[Vyhlídka|vyhlídce]].

Navigační menu