Ruská sovětská federativní socialistická republika: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
→‎Názvy: drobné reformulace
(→‎Názvy: drobná reformulace)
m (→‎Názvy: drobné reformulace)
Po říjnové revoluci nový režim na třetím všeruském sjezdu sovětů v lednu 1918 ustanovil jako nový název státu '''Ruská sovětská republika'''. Nicméně již v červnu téhož roku byla přijata nová ústava (resp. "Základní zákon", Основной закон), v níž bylo za název státu ustanoveno '''Ruská socialistická federativní sovětská republika'''. Po vyhlášení [[Svaz sovětských socialistických republik|Svazu sovětských socialistických republik]] v roce 1922, se RSFSR stala jednou ze svazových republik, které Sovětský svaz tvořily, a jako taková si název RSFSR udržela až do rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Jednotlivé svazové republiky vyhlásily samostatnost a RSFSR, největší zbývající útvar po Sovětském svazu, byla přejmenována na současný název '''[[Ruská federace]]'''.
 
Vedle toho se používaly i neoficiální názvy, kde na prvním místě je samozřejmě tradiční obecný název '''''Rusko'''''. V prvních letech existence nového režimu jím ale ani zdaleka nebylo ovládáno celé ruské území, stále probíhaly boje proti bělogvardějcům a krom bolševického státu existovaly na tomto území Ruska i jiné vlády (např. [[Alexandr Vasiljevič Kolčak|Kolčakova]] vláda). Pro odlišení od jiných částí Ruska se pro území ovládané bolševiky používalo se označení '''''Sovětské Rusko''''', přičemž v dobové literatuře a tisku se lze setkat i s variantou '''''Sovětové Rusko'''''.
 
Dalším neformálním pojemnovánímpojmenováním sovětského Ruska bylo '''''Sovdepie'''''. To samo vycházíVychází ze zkratky ''sovdep'' pro ''Sovět národních poslanců'' (ове́т наро́дных депута́тов, sovét naródnych deputátov). JehoZkombinováním zkombinovánímzkratky se slovem "utopie" vznikla Sovdepie, tedy sovětská utopie. I přes pejorativní nádech byl tento název v dobovém tisku běžné používán jako plnohodnotné synonymum pro sovětské Rusko <ref>např. oddíl někoílikaněkolika článků v Národních listech nadepsaný "Sovdepie v tísni" {{Citace periodika
| periodikum = Národní listy
| odkaz na periodikum = Národní listy
}}</ref>.
 
Po vzniku Svazu sovětských socialistických republik pojmenování ''sovětské Rusko'' ustoupilo zkrácenému názvu nového útvaru ''Sovětský svaz'', vedle toho zároveň zůstalo v neformálním užívání i obecné označení ''Rusko''.
 
== Administrativní členění (''k roku 1963'') ==

Navigační menu