Benny Goodman: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 36 bajtů ,  před 5 měsíci
m
české uvozovky
m (mezery)
m (české uvozovky)
 
=== Hvězda Jazzu ===
Goodman nastoupil do orchestru Bena Pollacka a v roce 1926 s ním odjel do [[Los Angeles]], kde měli sjednáno angažmá. <ref name=":0" /> Zůstal s kapelou čtyři roky, nakonec se stal jedním z jejích předních sólistů. V roce 1928 Goodman vydal svou první nahrávku '',,Jazz„Jazz Holiday"Holiday“''. Poté opustil kapelu a v následujícím roce se odstěhoval do New Yorku. Goodman našel práci, hraní v rádiu a nahrávání v orchestrech na [[Broadway]]i. Natáčel s jazzovými legendami jako byli např. [[Bix Beiderbecke]], Hoagy Carmichael, Fats Waller, Ted Lewis nebo [[Bessie Smith]]. V roce 1931 Goodman slavil svůj první úspěch s písní ''"He„He's Not Worth Your Tears"Tears“'' se Scrappy Lambertovou. Jeho cílem bylo vytvořit vlastní orchestr a v roce 1932 sestavil pro zpěváka Russe Columba doprovodnou kapelu, která se stala zárodkem ''Benny Goodman Orchestra''.<ref name=":0" />
 
V roce 1934 získal orchestr nabídku od rozhlasové stanice NBC na vystupování v pořadu ''Let´s dance'', který si získal velkou popularitu. <ref name=":0" /><ref name=":1">{{Citace elektronického periodika
Od té doby Goodmanova popularita nadále vzrůstala. Vystoupení jeho orchestru 8. prosince 1935 v Chicagu bývá označováno za první skutečný jazzový koncert. Rok 1935 byl začátkem swingové éry. Goodmanův big band byl před koncem roku vyhlášen ve čtenářské anketě časopisu Metronome nejlepší swingovou kapelou.<ref name=":0" /> Orchestr vynikal dokonalou souhrou, virtuózními sólovými výstupy a originální instrumentací. Sám Goodman byl brilantní klarinetista a jeho hra se stala synonymem swingové hudby. Měl osobitý styl s průzračným tónem ve vysokých polohách.
 
Téhož roku se kapela stala hostem hudebního rozhlasového pořadu ,,''Camel Caravan''". Program běžel až do roku 1939. Goodman se také objevil v ,,''The Big Broadcast of 1937''". Dále pak pokračoval ve tvorbě hned několika filmů, včetně, Hollywood ''Hotel''" (1937), ,,''Syncopation''" (1942) a ,,''Sweet a Low-Down''" (1944).
 
Od poloviny třicátých let vedle [[big band]]u působilo jazzové trio ve složení Goodman (klarinet), Wilson (piano) a Krupa (bicí), které pravidelně vystupovalo v chicagském hotelu Clarion. Když se v roce 1936 přestěhovali do New Yorku, přidal se k nim vibrafonista [[Lionel Hampton]]. Jako ''Benny Goodman Quartet'' hrávali v divadle Paramount, před kterým se už od rána tvořily dlouhé fronty posluchačů.<ref name=":1" /> V polovině třicátých let byl Benny Goodman nejpopulárnější postavou swingové éry.
 
== Vybledlá hvězda ==
V roce 1940 Goodman zaznamenal jen tři hity v první desítce, mezi nimi např. "''Darn That Dream.''" Některé z jeho dalších hitů z této éry byly "''There'll Be Some Changes Made''," zpívaný Louisem Tobinem, a "''Somebody Else Is Taking My Place''" s vokály [[Peggy Lee]]. V roce 1942 si Goodman vzal sestru [[John H. Hammond|Johna Hammonda]] Alici. Měli spolu dvě dcery, Rachel a Benjie.
 
Poté, co [[druhá světová válka]] skončila v roce 1945, se jazzová scéna začala měnit, pohybovala se více k [[bebop]] stylu. Goodmanovi se nakonec rozpadl jeho big band a hrál s malými skupinami v průběhu několika let. S hudebníkem-komikem Victorem Borgem moderoval nějaký čas radiový pořad. Goodman také hrál v roce 1948 v hudební komedii,, A ''Song Is Born''" (''Zrodila se píseň)'', v níž se představily jazzové osobnosti jako byli [[Louis Armstrong]], [[Tommy Dorsey]] , [[Lionel Hampton]] a další. <ref>{{Citace monografie
| titul = Zrodila se píseň / A Song Is Born (1948)
| url = https://www.csfd.cz/film/4207-zrodila-se-pisen/prehled/
V letech 1950 až 1960 Goodman často koncertoval v zahraničí. Cestoval Evropou během roku 1950. V roce 1956 Goodman odcestoval na Dálný východ na přání ministerstva zahraničí v USA. Vystoupil na světové výstavě [[Světová výstava 1958|Expo 58]] v Bruselu. V rámci kulturního výměnného programu amerického ministerstva zahraničí koncertoval ve velkých městech Sovětského svazu v roce 1962.
 
S Genem Krupou, Teddym Wilsonem a Lionelem Hamptonem se Goodman vrátil do hitparád s albem ''Together Again!'' (1964). Jeho dalším albem bylo v roce 1971,, Benny ''Goodman Today''" ze živého vystoupení ve [[Stockholm]]u. V roce 1976 vystoupil na [[Mezinárodní jazzový festival Praha|Mezinárodním jazzovém festivalu]] v sále [[Lucerna Music Bar|Lucerny]] v Praze.
[[Soubor:Benny Goodman 1942.jpg|náhled]]
 
1 167 611

editací

Navigační menu