Josef Groz: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 219 bajtů ,  před 1 rokem
úprava
(Robot: Opravuji 0 zdrojů a označuji 1 zdrojů jako nefunkční) #IABot (v2.0.1)
(úprava)
{{Infobox - osobakřesťanský vůdce}}
P. '''Josef Groz''', [[CSsR]] ([[1927]]-[[2004]]) [[Římskokatolická církev|římskokatolický]] [[kněz]], [[řeholník]] - [[redemptoristé|redemptorista]], [[provinciál]] [[redemptoristé|redemptoristů]] [[1996]]–[[1999]].
 
 
=== Po roce 1950 ===
Rok [[1950]] byl pro řeholní společenství katastrofální, neb se uskutečnila [[Akce K]] čili násilné zabírání [[klášter]]ů a internace řeholníků. Josef Groz, tehdy ještě řeholní bratr a nikoliv kněz, byl internován v jednom ze zřízených "internačních klášterů" – na Hoře Matky Boží u Králík.
 
Z Králík byl o pár měsíců povolán k výkonu vojenské služby. Jeho místem působení se stalo slovenské [[Komárno]]. Ani na vojně však dlouho nepobyl, neb onemocněl a byl propuštěn. Po propuštění z vojny žil v Brně u rodičů.
 
Velkou zálibou Josefa Groze bylo fotografování a filmování. Jelikož se mu nedostávalo lidí ochotných v jeho filmových pracích hrát, začal se věnovat filmu animovanému, s čímž mu pomáhal P. Břetislav Vaněk, jeho kamarád od dětství a řeholní spolubratr - redemptorista. Ten byl již v té době knězem i Josefu Grozovi se nabízela možnost tajného svěcení. Ten tuto možnost ale odmítal.
 
=== Kněžské svěcení a kněžské působení ===
Josef Groz začal v roce 1968 studovat na jediné státem povolené [[Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta|bohoslovecké fakultě v LitoměžicíchLitoměřicích]] a o rok později jej brněnský biskup Mons. [[Karel Skoupý]] vysvětil na kněze. První Mši svatou (primici) slavil P. Josef Groz v [[Římskokatolická farnost u kostela sv. Cyrila a Metoděje, Brno-Židenice|Brně – Židenicích]].
 
Byl ustanoven [[kaplan]]em farnosti [[Římskokatolická farnost Lomnice u Tišnova|Lomnice u Tišnova]], později působil jako [[farář]] v [[Římskokatolická farnost Tasovice|Tasovicích u Znojma]] (v místě, které je spjato s redemptoristy – narodil se zde sv. [[Klement Maria Hofbauer]]). V Tasovicích jej také zastihla změna režimu v roce [[1989]].
 
=== Provinciálem redemptoristů v ČR ===
V první polovici 90. let zastával P. Josef službu magistra noviců v redemptoristickém [[noviciát]]ě, který vznikl právě v Tasovicích. V roce 1996 byl zvolen provinciálem a jako takový se stěhoval do sídla provincialátu, kterým je poutní místo [[Svatá Hora u Příbrami]]. Službu provinciála vykonával až do roku [[1999]].
 
=== Závěr života ===
 
{{Pahýl}}
{{Portály|Křesťanství|Lidé|Morava}}
 
{{DEFAULTSORT:Groz, Josef}}

Navigační menu