Vladimír I.: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 13 bajtů ,  před 1 rokem
(detaily)
V důsledku nedostatečnosti pramenné základny prakticky nevíme, jak vypadala za Vladimírovy vlády církevní organizace, jaké bylo její právní postavení nebo jak se vyvíjely v tehdejším kyjevském státě konfesijní poměry.
 
== Správa Kyjevské říšeRusi ==
Správu rozlehlého státu vykonával Vladimír s pomocí svých dvanácti synů, kteří nahradili místní knížata. ''Povest vremennych let'' k roku [[988]] uvádí: {{Citát|"I posadil Vyšeslava v Novohradě, a Izjaslava v Poloště, a Svatopluka v Turově a Jaroslava v Rostově. Když pak starší Vyšeslav v Novohradě zemřel, posadil Jaroslava v Novohradě, a Borisa v Rostově, a Gleba v Muromě, Svatoslava v Dřevích, Vševlada ve Vladiměři [Volyňském], Mstislava ve Tmutorokani."|''Nestorův letopis ruský'', s. 109.}}
To vedlo na jedné straně k překonávání starého kmenové rozdělení, na druhé straně nabízelo mladým knížatům prostor ke snaze o uplatnění vlastních mocenských ambicí. Problémy se začaly rýsovat již ke konci Vladimírovy vlády, ale naplno se projevily teprve po jeho smrti. Dokud kníže žil, dokázal svojí panovnickou autoritou zažehnat doutnající konflikty se svými syny a udržet si postavení samovládce. Podřizovat se autoritě velikého knížete odmítal především jeden ze starších synů [[Jaroslav I. Moudrý|Jaroslav]] a přestal do Kyjeva odvádět daně ve výši 2 tisíce [[hřivna|hřiven]], vybrané v Novgorodu. Vladimír se rozhodl, že syna potrestá vojenskou výpravou a začal se připravovat na tažení. Současně napdali Rus z jihu [[Pečeněhové]], proti kterým poslal své vojsko v čele se synem [[Boris a Gleb|Borisem]]. Zahájení výpravy proti Novgorodu se však již nedočkal, neboť onemocněl a brzy na to zemřel ve svém dvorci v Berestově nedaleko Kyjeva.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu