Hallein: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 97 bajtů ,  před 1 rokem
doplnění, překlepy
(Robot: Opravuji 1 zdrojů a označuji 0 zdrojů jako nefunkční) #IABot (v2.0)
(doplnění, překlepy)
 
== Těžba soli ==
Název města je odvozen od [[Keltové|keltského]] ''hal'' (sůl; podobně [[řečtina|řecké]] ''hals''), neboť těžba soli se zde provozovala nejméně dvě tisíciletí. Slaných pramenů užívali už pravěcí lovci, od 6. století př. n. l. zde sůl těžili Keltové, a to už i v podzemních štolách. Množství bohatých keltských hrobů v okolí Halleinu svědčí o významu obchodu se solí. Po dobytí oblasti Římany roku 17 n. l. se těžba soli přerušila a obnovili ji až ve středověku [[Salzburg|salzburštísalcburští]] arcibiskupové.
 
Od 16. století byla těžba soli na blízkém Dürrnbergu hlavním zdrojem salzburskéhosalcburského bohatství. Vyluhovala se vodou, [[solanka]] se dopravovala potrubím do Halleinu a ve zdejším solivaru se odpařováním získávala sůl, jež se pak po řece dopravovala do SalzburguSalcburku. Těžba definitivně skončila roku [[1989]] a šachty a chodby v Bad Dürrnbergu slouží dnes jako turistická atrakce.
 
== Hallein dnes ==
Historické centrum města je památkovou rezervací s řadou renesančních a barokních domů. Vedle několika průmyslových podniků je Hallein především město škol se středními i odbornými školami různých oborů. Ve městě se konají představení v rámci salzburskýchsalcburských festivalů a je zde několik zajímavých muzeí:
 
* Keltské muzeum Hallein v bývalém solivaru na Pernerinsel s bohatými sbírkami archeologických nálezů, hlavně keramiky a kovových výrobků - zbraní, nástrojů, nádob i šperků.
* Muzeum hudebního skladatele [[Franz Xaver Gruber|F. X. Grubera]], autora slavné vánoční písně "[[Tichá noc|Tichá noc, svatá noc ...]]" z roku [[1818]], který zde dlouho žil a roku [[1863]] zemřel.
* Muzeum těžby soli v Bad Dürrenberg s mnoha kilometry chodeb, s podzemním jezírkem a podobně.
 
== Významné osobnosti ==
* [[Franz Xaver Gruber]] (1787-18631787–1863), hudební skladatel
=== Rodáci ===
* [[Herbert Fux]] (1927–2007) – herec a politik
* [[Marcel Hirscher]] (* 1989) – alpský lyžař
* [[Herbert Ilsanker]] (* 1967) – fotbalista
* [[Thomas Stangassinger]] (* 1965) – alpský lyžař
* [[Sanel Kuljic]] (* 1977) – fotbalista

Navigační menu