Martin Středa: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 280 bajtů ,  před 1 rokem
red. textu
(→‎Životopis: doplnění údajů - VIZ kniha Švédové před Brnem .)
(red. textu)
}}</ref> Po smrti byl otec Martin pohřben v kryptě v jezuitském kostele.
 
Už císařský vojevůdce polní maršálek L. [[Raduit de Souches|Raduit hrabě de Souches]] údajně měl obrázek Martina Středy ve své soukromé kapli v [[Jevišovice|Jevišovicích]] k soukromé úctě. Podle vlastních vzpomínek právě Martinovi Středovi vděčil za své obrácení na katolickou víru. Městská rada města Brna se rozhodla v roce 1671 sepsat list, ve kterém vypsala zásluhy otce Martina, aby byla památka na něj uchovávána ve městě do budoucnosti.
 
Při otevření hrobu r.v roce 1876 bylo shledáno jeho tělo neporušené a bylo přemístěno do prosklené rakve. Tvář stále neztratila jeho rysy shodné s dobovými portréty. Každý měsíc je v den jeho úmrtí (26. srpna) slavena mše na jeho památku.
 
Od roku 1978 se na jeho počest koná branný závod "Závod Martina Středy". Zkratka ZMS byla z důvodů utajení vydávána (za komunistického režimu) za "Závod mladých svazarmovců"<ref>{{Citace elektronického periodika
| jazyk = cs
| datum přístupu = 2018-11-12
}}</ref>.
}}</ref>. R.1995 se o slavnosti Nanebevzetí P.Marie,tedy 15.srpna,začala konat každoročně oslava Dne Brna. V jejím rámci je připomínán při mších sv. a dalších akcích M.Středa, jeho působení v Brně a hlavně zásadní role při obléhání Brna (květen-srpen 1645). Od roku 2004 je mu zasvěceno nově budované [[Duchovní centrum P. Martina Středy a blahoslavené Marie Restituty|duchovní centrum]] v [[Lesná (Brno)|Brně- Lesná]]. Dne 11.listopadu 2009 byl v jezuitském kostele(kde je pohřben) slavnostně instalován nový zvon Martin Středa. Ten při své návštěvě Brna v září 2009 požehnal papež Katolické církve Benedikt XVI.(v úřadu : duben 2005-28.2.2012 - rezignoval - od své rezignace to je katolický pontifik-biskup Říma). Dne 27.ledna 2012 byla v Národním divadle v Brně(budově Mahenova divadla) uvedena divadelní hra Černá Madona brněnská. Její děj popisuje obléhání Brna švédsko-německo-sedmihradským vojskem(velel mu švédský vojevůdce L.Torstenson) v květnu-srpnu 1645.Významnou postavou v ní je i M.Středa. V l. 2018-2019 byla na objednávku Rady města Brna vytvořena socha P. Martina Středy,SJ. Její odhalení je naplánováno na sobotu 15.8.2020 po slavnostní Pontifikální mši sv. v jezuitském kostele Nanebevzetí P.Marie v Brně. Bude stát vlevo od vchodu do tohoto kostela na nároží ulic Jezuitská a Beethovenova.
 
V roce 1995 se o slavnosti [[Nanebevzetí Panny Marie]], tedy 15. srpna, začala konat každoročně oslava Dne Brna. V jejím rámci je připomínán při mších svatých a dalších akcích Martin Středa, jeho působení v Brně a hlavně zásadní role při obléhání Brna (květen-srpen 1645).
K odkazu Martina Středy se přihlásil Spolek Stredonius, který se v roce 2018 pokusil soudní cestou zabránit konání divadelního představení „Naše násilí a vaše násilí“ režiséra Olivera Frljiće v Divadle Husa na provázku v Brně.
 
Od roku 2004 je mu zasvěceno nově budované [[Duchovní centrum P. Martina Středy a blahoslavené Marie Restituty|duchovní centrum]] v [[Lesná (Brno)|Brně-Lesná]].
 
Dne 11. listopadu 2009 byl v jezuitském kostele (kde je pohřben) slavnostně instalován nový zvon Martin Středa. Ten při své návštěvě Brna v září 2009 požehnal papež Katolické církve [[Benedikt XVI.|Benedikt XVI]].
 
Dne 27. ledna 2012 byla v Národním divadle v Brně (budově [[Mahenovo divadlo|Mahenova divadla]]) uvedena divadelní hra Černá Madona brněnská. Její děj popisuje obléhání Brna švédsko-německo-sedmihradským vojskem (velel mu švédský vojevůdce L.Torstenson) v květnu-srpnu 1645. Významnou postavou v ní je i Martin Středa.
 
V letech 2018-2019 byla na objednávku Rady města Brna vytvořena socha Patra Martina Středy. Její odhalení je naplánováno na sobotu 15.8.2020 po slavnostní Pontifikální mši sv. v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Socha stojí vlevo od vchodu do tohoto kostela na nároží ulic Jezuitská a Beethovenova.
 
Jezuitský řád připravuje jeho beatifikaci (blahořečení), přípravami byl pověřen P. Jiří Novotný, od roku 2015 existuje samostatná internetová stránka věnovaná tomuto tématu<ref>{{Citace elektronického periodika
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu