Nitroglycerin: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 253 bajtů ,  před 2 měsíci
přesun informací z článku Dusičnany
m (odebrána Kategorie:Estery za použití HotCat)
(přesun informací z článku Dusičnany)
Působení na lidský organizmus je silně individuální a obvykle při dlouhodobějším styku s touto látkou dochází k přivykání na zvýšené dávky. Dlouhodobá práce s nitroglycerinem nezpůsobuje [[chronická otrava|chronické otravy]]{{Doplňte zdroj}} a z [[toxikologie|toxikologického]] hlediska se proto nejedná o průmyslový jed.
 
Schopnosti rozšiřovat rychle cévy se využívá v medicíně k rychlému snížení krevního tlaku, především u pacientů s [[Srdeční choroby|chorobami srdce]] a [[hypertenze|vysokým krevním tlakem]]. Využívá se jako lék na [[Srdeční arytmie|srdeční arytmii]]. Ihned po zpozorování nástupu srdečních problémů (bušení srdce, bolest na hrudi) by si měl pacient zasunout tabletku s malým množstvím nitroglycerinu (obvykle 0,1 mg) pod jazyk a nechat ji rozpustit. V současné době jsou k dispozici i preparáty, v nichž je nitroglycerin podáván ve formě 1% alkoholického roztoku a doporučená dávka v tomto případě nemá překročit několik kapek. Nitroglycerin se též využívá k diagnostice [[Vasovagální synkopa|vasovagálních synkop]] při [[HUT]] testu.
 
== Průmyslová výroba ==
Jedním z hlavních důvodů masového rozšíření výroby nitroglycerinu je fakt, že tato preparace probíhá za poměrně mírných a snadno kontrolovatelných podmínek, nevyžaduje žádná vysoce složitá a drahá zařízení a vstupní suroviny jsou snadno dostupné a relativně levné.
 
Základní reakcí je zde [[nitrace]] trojsytného alkoholu [[glycerol]]u působením směsi [[kyselina dusičná|kyseliny dusičné]] a [[kyselina sírová|sírové]](resp. Tatojejí reakcesměsi probíhá relativně snadno, obvykle se používá prostředí 40&nbsp;–&nbsp;60 % H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> a 30&nbsp;–&nbsp;40 % HNO<sub>3</sub>, do které se postupně dávkují malá množství glycerolu. Na rozdíl od nitraces [[toluen]]ukyselina přisírová|kyselinou výrobě [[trinitrotoluen|TNTsírovou]] probíhá nitrace i za přítomnosti menších množství vody.):
 
:HOCH<sub>2</sub>CH(OH)CH<sub>2</sub>OH + 3HNO<sub>3</sub> → O<sub>2</sub>NOCH<sub>2</sub>CH(ONO<sub>2</sub>)CH<sub>2</sub>ONO<sub>2</sub> + 3H<sub>2</sub>O
 
Tato reakce probíhá relativně snadno, obvykle se používá prostředí 40&nbsp;–&nbsp;60 % H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> a 30&nbsp;–&nbsp;40 % HNO<sub>3</sub>, do které se postupně dávkují malá množství glycerolu. Na rozdíl od nitrace [[toluen]]u při výrobě [[trinitrotoluen|TNT]] probíhá nitrace i za přítomnosti menších množství vody.
 
Protože nitrace glycerolu je reakce značně exotermní (dochází k vývoji reakčního tepla v množství 120&nbsp;–&nbsp;170&nbsp;kcal na 1&nbsp;kg glycerolu), je základní podmínkou zvládnutí reakce dobré chlazení reakční směsi. Obvykle se pracuje při teplotách 15&nbsp;–&nbsp;30&nbsp;°C. Druhým nezbytným požadavkem je dokonalé promíchávání směsi po celou dobu reakce. Při lokálním nahromadění většího množství glycerolu dochází k místní bouřlivé reakci, která by mohla mít za následek explozi celé směsi.

Navigační menu