Vidlice (elektrotechnika): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 52 bajtů ,  před 8 měsíci
Přesnější formulace
(Přidal užitečnou kategorii)
(Přesnější formulace)
 
[[Soubor:CEE-7-7-Stecker.jpg|thumb|Vidlice standardu CEE 7/7]]
'''Vidlice''' je [[elektrotechnika|elektrotechnická]] pomůckasoučástka sloužícisloužící ke spojení [[Elektrický obvod|elektrického obvodu]], nejčastěji pro připojení k [[Přenosová soustava|elektrické rozvodné síti]]. Vidlice je součástí napájecího přívodu elektrického spotřebiče a zasunuje („strká“) se do [[Zásuvka (elektrotechnika)|elektrické zásuvky]], proto se také jmenuječasto označuje jako '''zástrčka'''.
 
Vidlice jsou různých tvarů ve shodě s tvarem a uspořádáním elektrické zásuvky. Tyto tvary, jakož i tvary a uspořádání kontaktů, jsou především u laicky používaných nízkonapěťových a malonapěťových vidlic standardizovánstandardizovány normami IEC, případně národními normami, obvykle podle různých vzorů s označením CEE + číslo. Tyto standardizované tvary zabezpečují bezpečnost provozu z hlediska ochrany proti nadproudům, proti vyššímu než konstrukčnímu napětí, proti teplotnímu zatížení aj. – například není možné zapojit vidlici 48 V do zásuvky 230 V, vidlici se zemněním do neuzemněné soustavy, vidlici pro 32A spotřebič do zásuvky 16 A, tepelněodolnou vidlici do neodolné zásuvky apod.
 
Vidlice i zásuvky se mohou lišit podle jednotlivých zemí jak vnějším tvarem, tak tvarem kontaktních součástí a také jejich uspořádáním.

Navigační menu