Josef Richard Vilímek (1835): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
oprava synovec
(obrázek, rodina, odkazy)
(oprava synovec)
Po absolvování obecné školy ve Vamberku vystřídal studia na gymnáziích v Rychnově nad Kněžnou a v Šumperku, skončil maturitou na reálném gymnáziu v Praze. Dále studoval hospodářství a lesnictví na Německé technické univerzitě v Praze. <ref>Ottův slovník naučný, díl XXVI, Praha 1907, s. 697</ref>. Již od mládí projevoval literární talent a pod pseudonymem ''Jan Velešovský'' publikoval v různých [[časopis]]ech [[poezie|poezii]], [[pohádka|pohádky]] a články. Po dokončení studií pracoval jako novinář pro různé pražské noviny. Z politických důvodů byl v roce [[1856]] vypovězen z Prahy. V roce [[1858]] založil Vilímek s [[Josef Svátek|Josefem Svátkem]] politicko-satirický časopis [[Humoristické listy]]. V roce 1858 založil s [[Josef Novák (knihkupec)|Josefem Novákem]] ještě ''[[Slovanské knihkupectví]]'', které však v roce [[1867]] opustil. Vydávání kalendářů, almanachů a her od [[Matěj Kopecký|Matěje Kopeckého]] se stalo velmi úspěšným.
 
Byl dvakrát ženat, z prvního manželství měl synysyna Josefa Richarda, který převzal otcovo nakladatelství, asynovec Jana, kterýJan byl akademickým malířem a ilustrátorem. Z druhého manželství pocházela nevlastní dcera Božena Kubátová<ref>[http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session=b8bdbeef13e205c08c1f0242b3b18deed4a09f97491e2a3bbb1ed1979e04edc8&action=image&record=21/ Pobytová přihláška rodiny]</ref>, z prvního manželství měl syna Josefa Richarda.
 
V roce [[1868]] byl Vilímek zvolen do [[Český zemský sněm|Českého zemského sněmu]]. V srpnu 1868 patřil mezi 81 signatářů [[státoprávní deklarace českých poslanců]], v níž česká politická reprezentace odmítla centralistické směřování státu a hájila [[české státní právo]].<ref name="NNDeklar">{{Citace periodika

Navigační menu