Dračí doupě II: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 7 bajtů ,  před 1 rokem
m
oprava chib
m (odebrán nefunkční odkaz, nahrazen v minulém editu funkčním)
m (oprava chib)
Ve hře je pět ras ([[lidé (fantasy rasa)|lidé]], [[kroll (DrD)|krollové]], [[elf#Elfové v moderní literatuře|elfové]], [[trpaslíci#Trpaslíci ve fantasy|trpaslíci]], [[hobit]]i) a ke každé z nich je vylíčen charakter a životní styl tří podras, například ''horští trpaslíci'' rozdělení na klany, ''hlubinní trpaslíci'' dolující kovy a ''osamocení trpaslíci'' žijící jako vyhnanci mezi jinými rasami.
 
Rasa postavy má jenom omezený vliv na její schopnosti nebo pravidla, která používá - pravidlově se projeví pouze tím, že postava se může naučit na počátku naučit jednu z pěti [[#KOTVA_ZVLASTNI_SCHOPNOSTI|rasových schopností]]. Například elfové volí mimo jiné mezi rychlejším léčením [[#KOTVA_JIZVA|jizev]] na [[#KOTVA_VLIV|vlivu]], [[#KOTVA_SPECIALIZACE|nadáním]] k jednání se zvířaty a nadáním ke skrývání se v šeru. Tak jako mnoho jiných věcí ve hře by se rasa ale měla odrážet v příběhu, který hráči prožívají - v zázemí, chování a možnostech postavy (vyplývajících například z její velikosti a vzhledu) i třeba v tom, jak na ni budou reagovat jiné osoby, které potká.
 
=== Povolání ===
Při postupu na vyšší úroveň si postava může zvýšit úroveň jednoho základního či pokročilého povolání a zároveň se naučit jednu z dvanácti [[#KOTVA_ZVLASTNI_SCHOPNOSTI|zvláštnízvláštních schopnostschopností]] tohoto povolání. Postava tedy může, ba časem dokonce musí, ovládat více povolání zároveň. Začínající postavy ovládají zpravidla dvě základní povolání, která postupně rozvíjejí, u pokročilejších je běžné, že na mají tři až čtyři základní povolání (některá na vyšší úrovni, některá spíše jako doplňková) a jedno až tři pokročilá. Díky možnosti skládat svojí postavu z různých kombinací povolání a u nich si vybírat různé specializace, zůstávají jejich profily poměrně pestré a hráči je mohou přizpůsobit svým představám.
 
Aby odpadl složitý popis povolání ve stylu "Lovec na třetí úrovni má bonus +2 ke stopování, +4 ke skrývání v divočině a +1 k lukostřelbě", je povolání popsáno jako seznam činností; při vykonávání libovolné z nich si postava přičte k hodu bonus za svoje povolání. Každá postava se však může pokusit o činnost libovolného povolání (i povolání, které postava neovládá – ovšem bez bonusu), s výjimkou těch označených jako "vyhrazené".
 
Každé pokročilé povolání vychází ze dvou základních povolání; například pokročilé povolání hraničáře si může osvojit jen postava, která ovládá na dostatečné úrovni povolání bojovníka i lovce. V tabulce je velmi stručný výtah schopností podle prvního vydání z roku 2011:
 
{| class="wikitable" style="font-size:85%" cellspacing="3px3"
|-
|colspan="6" align="center" style="font-size:160%"|'''Základní povolání'''
Pokud se postava o cokoli pokouší, ke zjištění úspěchu se používá pravidlo o zkoušce nebo střetu: hráč hodí dvěma kostkami a k výsledku (2 až 12) přičte úroveň toho svého povolání, pod které spadá prováděná činnost. Pro úspěch potřebuje hodit:
* více než soupeř, pokud se k vyhodnocení použije '''střet''', tj. pokud postavě v akci brání nějaká bytost řízená Průvodcem nebo jiným hráčem ''(například uhnutí před skřetovým šípem, boj mečem, vyjednávání)''
* alespoň devět, pokud se jedná o '''zkoušku''', tj. když postavě v provedení akce brání jen prostředí nebo její vlastní nešikovnost ''(šplh na skálu, přeplavání řeky, výroba lektvaru...)''. Podobným způsobem se hází na '''výzvu''', pokud postava čelí akci prostředí ''(například uhnutí před šipkovou pastí)'' nebo je překvapena soupeřem, o kterém nevěděla.
 
Pravidla pro '''konflikt''' popisují hod na '''iniciativu''' a určují, jak se vyhodnocuje několik současně prováděných akcí (např. v bitvách) včetně případu, kdy se jedné akci pokouší '''protiakcí''' zabránit nějaký tvor nebo i několik bytostí současně.
24

editací

Navigační menu