Kríkové: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 12 bajtů ,  před 2 lety
m (Robot: -prázdný parametr alt; kosmetické úpravy)
značky: editace z mobilu editace z mobilního webu pokročilá editace z mobilního zařízení
== Společenský systém ==
 
V době příchodu Evropanů v 16.-17–17. století Kríkové sídlili na území dnešních států [[Alabama]], [[Tennessee]] a [[GeorgiaGeorgie]]. Netvořili jednotný kmen, ale spíše volnou konfederaci samostatných skupin. Politickou jednotkou byla ''idalwa'' - velká vesnice obehnaná palisádou (někdy se hovoří o [[Město|městech)]], mající v čele mírového náčelníka ''miko'', který plnil i kněžskou funkci. Jeho funkce mohla být dědičná, případně byl volen z okruhu několika vlivných rodin. ''Miko'' spravoval město společně se svou matkou, jedním či více zástupci - ''mikalgi'' a radou starších - ''heniha''. V době války si Kríkové volili válečného náčelníka ''tustunnuggi'', který měl na starosti přípravu a koordinaci válečného tažení. Důležitou roli hráli ve společnosti i medicinmani - ''yaholové'', kteří léčili nemocné a prováděli očistné obřady.
Nejvýznamnější byla čtyři mateřská města Abihka, Tukabutče, Kúsa (Coosa) a Koweta. Obyvatelé těchto mateřských měst později založili menší dceřiná města. Obyvatelé Kowety a jejích dceřiných měst byli známi jako Dolní Kríkové, obyvatelé ostatních měst byli Horní Kríkové. Na přelomu 18. a 19. stol. měli Horní Kríkové 42 měst, které obývalo asi 15. 000 lidí, Dolní Kríkové měli 10 měst, v nichž žilo asi 7. 200 obyvatel.
 
Kríkové do své konfederace v 18. stol. přijali řadu menších kmenů poražených Evropany, jako byli Hitčitové, Appalačiové, Alabamové a posléze i [[Načezové]] a Šóníové. Naopak od Dolních Kríků se počátkem 18. stol. odtrhli [[Seminolové]], kteří migrovali na jih a osídlili oblast [[Florida|Floridy]].
 
Společnost Kríků se dělila na dvě exogamní [[Moieta|moiety]] - Červené a Bílé, jejichž příslušníci žili ve všech městech Kríků. Mimoto se Kríkové dělili do mnoha matrilineárních klanů, jejich příslušníci žili roztroušeně ve více městech. Klanů bylo více než dvacet. Největší prestiž měl Zimní klan, ostatní byly např. klany Vlka, Krtka, Bobra, Medvěda, Želvy, Mývala, Zelené kukuřice, Ořechovce nebo Rákosu.
 
== Způsob života a kultura ==

Navigační menu