Komorní scéna Aréna: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 17 bajtů ,  před 5 měsíci
m
Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy
(Verze 16601621 uživatele Ria (diskuse) zrušena)
značka: vrácení zpět
m (Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy)
 
Soustřeďuje se na tzv. herecké divadlo charismatických osobností, prostřednictvím kterého přináší zajímavá společenská témata, prezentovaná v moderním komorním sále pro zhruba sto diváků. Architektonicky a designově atraktivní prostředí nabízí rovněž foyer divadla, v němž se pravidelně pořádají i mimodivadelní společenské události jako například fotografické výstavy. Již řadu let je souborem, jehož inscenace pravidelně zaznamenává Česká televize a je zvána na prestižní české, ale i zahraniční divadelní festivaly.
 
Vznik Komorní scény Aréna se datuje do roku 1994, kdy z lidí soustředěných kolem původního Divadla hudby (nyní Stará aréna), vzniklo miniaturní, tehdy ještě poloprofesionální divadlo. Spoluautorem jeho umělecké koncepce byl režisér, dramaturg a posléze i herec Pavel Cisovský, první umělecký šéf nově založeného souboru.
 
Hned v sezóně 1993-1994 se zrodila jedna z legend v celé historii Arény. Režisér Radovan Lipus nastudoval „scénickou škytavku“ Průběžná O(s)trava krve, inscenaci inspirovanou hornickým folklórem a místní kabaretní tradicí, která posléze dosáhla více než stovky repríz a byla natočena i Českou televizí.
Další významná ocenění přišla s Cenami Thálie pro činoherce do 33 let, které v roce 2007 získal Michal Čapka a v roce 2011 Tereza Dočkalová.
 
Výrazný úspěch divadlo rovněž zaznamenalo v lednu 2014, kdy Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta zvítězila v anketě Divadelních novin a získala titul Inscenace roku 2013.
 
Velkého úspěchu se Aréna dočkala v březnu 2014. V rámci udělování Cen Alfréda Radoka obdržela cenu nejvyšší a byla vyhlášena Divadlem roku 2013, poprvé nejen jako ostravské, ale i vůbec moravské divadlo.
 
A i následující rok opět porazila všechna česká divadla a byla vyhlášena Divadlem roku 2017. Stalo se tak již počtvrté a zařadila se tím po bok nejúspěšnějších českých divadelních scén a pomyslně tak vstoupila do moravské, ostravské, ale i celorepublikové síně slávy.{{infobox - divadlo}}
 
== Ředitelé ==
* Renáta Huserová ([[1994]]–2018)
* Jakub Tichý (2018-)
 
== Umělečtí šéfové ==
 
{{Portály|Ostrava|Umění}}
{{Autoritní data}}
 
[[Kategorie:Divadla v Ostravě]]
1 121 253

editací

Navigační menu