Strakova akademie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 4 bajty ,  před 6 měsíci
m
→‎Historie: Robot: Přidání odkazu na operační sál
(port)
m (→‎Historie: Robot: Přidání odkazu na operační sál)
V Akademii působil jako katecheta kanovník metropolitní kapituly u sv. Víta a pozdější světící biskup pražský [[Antonín Podlaha]]. Do akademie byli přijati patrně již roku 1897 například bratři [[Sidonie Nádherná|Sidonie Nádherné]], Charlie a Jan.
 
V průběhu [[První světová válka|první světové války]] připadla akademie [[Mezinárodní červený kříž|Červenému kříži]], který zde zřídil nemocnici se 470 lůžky. Z auly akademie se stal [[operační sál]] a z ložnic studentů nemocniční pokoje.
 
Po zrušení nemocnice a se vznikem [[Československo|Československa]] v roce [[1918]] se ve Strakově akademii zásadně změnily poměry; nová republika potřebovala prostory k úřadování a současně došlo k zániku šlechtických titulů.<ref name="vlada"/> Do části budovy se nastěhovaly instituce tehdejší státní správy (Ministerstvo pro zásobování lidu, Ministerstvo národní obrany a Statistický úřad). Větší část budovy připadla Ústřednímu svazu československého studentstva, který zde umístil akademickou knihovnu, všestudentský archiv a později Akademický dům.<ref name="vlada"/> Po formální stránce patřila budova stále [[Strakova nadace|Strakově nadaci]], která vybírala od zmíněných institucí symbolický nájem a nesla náklady na opravy a údržbu, a to až do zrušení Strakovy nadace, o němž rozhodl Zemský úřad [[25. květen|25. května]] [[1938]].
7 272

editací

Navigační menu