Přirozená soustava jednotek: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
Robot: oprava ISBN
(→‎Reference: - crosswiki linky)
m (Robot: oprava ISBN)
 
[[Fyzikální veličina#Vztahy mezi veličinami|Racionalizace]] je také důvodem variantních voleb u '''gravitační konstanty''' a u '''permitivity vakua'''. Důsledné racionalizaci odpovídají jednotkové hodnoty <math>4\pi G\,</math> a <math>\varepsilon_0\,</math>, částečné racionalizaci použité např. v [[soustava SI|SI]] jednotkové hodnoty <math>G\,</math> a <math>\varepsilon_0\,</math>, neracionalizovanému případu (např. [[soustava CGS]]) jednotkové hodnoty <math>G\,</math> a <math>4\pi \varepsilon_0\,</math> (resp. její převrácené hodnoty). Volba normalizovaných konstant tak často závisí na zvyklostech (používané soustavě jednotek) v dané zemi.
Jak připomíná Barrow,<ref>Barrow, John D.: ''The Constants of Nature; From Alpha to Omega - The Numbers that Encode the Deepest Secrets of the Universe''. Pantheon Books, 2002. {{ISBN |0-375-42221-8}}.</ref> faktory se sudým násobkem <math>\pi \,</math> mají původ v geometrických symetriích prostorových vztahů materiálních objektů ve třírozměrném prostoru, pro hypotetické vesmíry s jiným počtem dimenzí by tyto faktory byly odlišné. I z tohoto důvodu se racionalizované soustavy jednotek jeví jako „univerzálnější“.
 
V rovnicích teorie gravitačního pole se navíc vyskytuje dodatečný faktor 2, který je důsledkem toho, že charakter gravitačního pole odpovídá [[spin]]u 2 (na rozdíl od jednotkového spinu fotonu u elektromagnetického pole). Projevuje se např. u [[rovnice gravitodynamiky|rovnic gravitodynamiky]]. Ve známých [[Obecná teorie relativity#Einsteinovy rovnice gravitačního pole|Einsteinových rovnicích obecné teorie relativity]] tak vystupuje výraz <math>8\pi G\,</math>. Tato hodnota je proto často volena za normalizovanou konstantu v přirozených soustavách používaných v obecné teorii relativity (např. tzv. redukovaná Planckova soustava jednotek).
421 316

editací

Navigační menu