Marie Anna Bavorská (1660–1690): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎Život: Opraven překlep
m
(→‎Život: Opraven překlep)
značky: editace z mobilu editace z mobilní aplikace editace z mobilní aplikace pro Android
Když poprvé přijela do Francie, udělala u dvora dobrý dojem svou znalostí francouzštiny. Když vstoupila do [[Štrasburk]]u, dostalo se jí přivítání v němčině, ona však přerušila pozdrav tím, že řekla ''„Pánové, já mluvím francouzsky!“'' Nebyla však ideálem krásy té doby, a tak se o ní říkalo, že je „hrozně ošklivá“. Jiní tvrdili, že i když není krásná, přesto má své osobní kouzlo.
 
Jakmile se Marie Anna Viktorie provdala, stala se druhou nejdůležitější ženou u dvora, hned po své tchyni, královně [[Marie Tereza Habsburská (1638)|Marii Tereze Habsburské]]. Když královna v roce 1683 zemřela, stala se Marie Anna formálně první dámou u dvora a dostala komnaty budoucí královny. Král Ludvík IVXIV. očekával, že Marie Anna bude plnit funkci první dámy, ale její špatné zdraví jí to znemožňovalo. Král byl však vůči ní zcela bez soucitu a obviňoval ji z falešné [[hypochondrie]].
 
Její manžel měl milenky, a tak Marie Anna žila osamoceně ve svých komnatách, kde se svými přáteli mluvila německy, tedy jazykem, kterému její choť nemohl rozumět. Její blízkou přítelkyní byla svým původem rovněž Němka [[Alžběta Šarlota Falcká (1652–1722)|Alžběta Šarlota Falcká]], manželka králova mladšího bratra [[Filip I. Orleánský|Filipa I. Orleánského]]. U dvora, kde byla krása tak důležitá, trpěla Marie Anna depresemi z toho, že nebyla krásná. Zemřela v roce 1690. Pitva ukázala velké množství vnitřních poruch, což prokázalo pravdivost jejích stížností na špatné zdraví.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu