Pieter Corneliszoon Hooft: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 11 bajtů ,  před 2 lety
m
Robot: oprava řazení; kosmetické úpravy
m (Robot: Přidání šablony Překlad)
m (Robot: oprava řazení; kosmetické úpravy)
{{Infobox - osoba}}
'''Pieter Corneliszoon Hooft''' ([[16. březen|16. března]] [[1581]] [[Amsterdam]] – [[21. květen|21. května]] [[1647]] [[Haag]]) byl [[Nizozemsko|nizozemský]] [[historik]], [[básník]], [[dramatik]] a vysoký úředník, byl [[senešal]]em v Muiden a soudcem (baillim) v Naardenu. Je nejtypičtějším představitelem [[literární renesance]] v Nizozemsku, již do své země také uvedl. Lyrické a dramatické modely, které vyvinul na počátku 17. století, byly zdrojem inspirace pro jiné autory. Literární kritik Kees Fens ho nazval „prvním moderním básníkem“ nizozemského jazyka.
 
Po důkladném vzdělání cestoval Hooft v letech 1598 až 1601 po Francii a Itálii. Po návratu v letech 1606/1607 studoval právo a po různých romantických dobrodružstvích se roku 1610 oženil s Christinou van Erpovou. Jeho jmenování soudcem v [[Gooiland|Gooilandu]]u v roce 1609 mu umožnilo se usadit na hradě [[Muiderslot]], který brzy se stal centrem komunity intelektuálů a umělců, v 19. století nazvané „Muiderský kruh“. Mimo jiné se zabýval lingvistickými otázkami, jako je pravopis, tvarosloví a správná volba slov. V roce 1615 ztratil jedno ze svých čtyř dětí, poté v letech 1620 až 1624 manželku a další děti, což mu způsobilo hlubokou depresi. Ta pominula až v roce 1627 poté, co se opět oženil s Heleonorou Hellemansovou, se kterou měl další dvě děti. Zbytek svého života věnoval povinnostem administrátora a psaní své ''Nederlandsche Historien'' (''Historie Nizozemska'').
 
Počátkem 17. století století Hooft napsal mnoho sonetů a milostných písní. Roku 1611 vyšla první sbírka jeho písní ''Emblamata amatoria'', která tento žánr uvedla do Nizozemí. Vyznačovala se harmonickou kombinací dobře zvládnuté konvence a hloubky bez těžkopádnosti. Tato dvojí snaha o popularitu i o skutečnou krásu ho vynesla do role „našeho [Nizozemského] renesančního člověka povýtce“. Hooft inspirovaný italskými modely napsal v roce 1605 pastorální tragédii ''Granida'', inspirovanou pastorelami [[Giovanni Battista Guarini|Guariniho]] a [[Torquato Tasso|Tassa]]. V roce 1613 jeho tragédie ''Geeraerdt van Velsen'' demonstrovala jednotu místa děje v nizozemském divadelnictví. Jeho nejslavnější dílo, komedie ''Warenar'', vydaná v roce 1616, je založeno na [[Titus Maccius Plautus|Plautově]] ''Aulularii''. Roku 1618 se Hooft zabýval svým prvním historickým dílem, životopisem [[Jindřich IV. Francouzský|Jindřicha IV. Francouzského]] pod titulem ''Hendrik de Groote, zijn leven en bedriff'' (''Jindřich Veliký, jeho život a dílo''). Kniha vyšla v roce 1626 a získala mu v roce 1639 titul francouzského rytíře. V letech 1629 až 1636 překládal [[Tacitus|Tacita]] jako přípravu na jeho ''Nederlandsche Historien'', své vlastní velké historické dílo, které zahájil v roce 1628. Prvních dvacet svazků bylo dokončeno v roce 1638 a vyšlo v roce 1642. V době jeho smrti v roce 1647 bylo připraveno k vydání sedm dalších svazků.
== Odkazy ==
=== Reference ===
{{Portály|Lidé|Literatura|Nizozemsko}}
 
{{DEFAULTSORT:Hooft, Pieter Corneliszoon}}
[[Kategorie:Nizozemští dramatici]]
[[Kategorie:Nizozemští historikové]]
422 720

editací

Navigační menu