Televizní zkušební obrazec: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎Zkušební obrazec v tuzemském TV vysílání: TV Prima byla v roce 2016 která vysílala v nočních hodinách zjednodušený zkušební obrazec. dodnes je jen prostou smyčku s logem stanice.
m (Robot: přidáno {{Autoritní data}})
(→‎Zkušební obrazec v tuzemském TV vysílání: TV Prima byla v roce 2016 která vysílala v nočních hodinách zjednodušený zkušební obrazec. dodnes je jen prostou smyčku s logem stanice.)
Barevné vysílání zahájila [[Československá televize|ČST]] v roce 1970, původně pořizované technologie na „německou“ normu [[PAL]] však musela z politických důvodů rychle nahradit technologiemi podle „francouzské“ normy [[SECAM]] s postupným přenosem barev, kterou preferoval [[Sovětský svaz]], a to samozřejmě znamenalo i zavedení nového zkušebního obrazce. Brzy se však prokázalo, že norma SECAM není vhodná pro studiové zpracování a tak i když z politicko-ekonomických důvodů musela norma SECAM zůstat pro distribuci pozemního vysílání, mohla ČST od 80. let veškerou studijní techniku postupně přestavět na normu PAL, takže se změnil i zkušební obrazec. Do pozemního vysílání se norma PAL dostala počátkem 90. let.
 
V současnosti (20122020) již téměř všechny české televizní stanice vysílají nepřetržitě 24 hodin. Jednou z výjimek jebyla [[Prima (televizní stanice)|TV Prima]], která vysílávysílala v nočních hodinách zjednodušený zkušební obrazec.
 
== Související články ==

Navigační menu