Environmentalismus: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 2 bajty ,  před 1 rokem
  V 60. letech 19. století vzniklo hnutí ekologické jako reakce na již dlouhodobé znečišťování životního prostředí. Nejdříve se jednalo pouze o téměř bezvýznamné hnutí, které postupem času nabíralo na velké síle a začalo mít význam i národní sféře. Již v 70. letech toto hnutí ve Spojených státech amerických dokázalo ochránit velké množství lesů a také vytvořit přírodní parky
 
a rezervace. Jako významnou osobnost, která měla velký impakt na počátky tohoto hnutí, je důležité zmínit americkou spisovatelku Rachel Carsonovou, která byla autorkou knihy ''„Silent Spring”,'' která se později stala „biblí” tohoto hnutí. Kniha „Silent Spring”  je rozdělena do pěti částí. Čtyři z nich nesou název ročních období a patá část - epilog, se zábývá vznikem ekologického hnutím v letech 1960 až 1970. Tato knížka byla pro mnohé takzvaným „''wake up call”.  '' Dalšími významnými idoly ekologického hnutí byl MohandasMóhandás KaramchandKaramčand GandhiGándhí, indický politický a spirituální vůdce též nazývaným „Otec národa”. Mahmatma[[Mahátma GandhiGándhí]] žil v Jižní Africe, kde se zapojil do bojů proti rasismu a inspiroval mnohé anti-koloniální hnutí v Asii. Také byl jedním z prvních environmentalistů, kteří si uvědomovali dopad průmyslové revoluce na životní prostředí.
 
O environmentalismu jako o politické teorii lze hovořit od počátku 60. let 20. století. V tomto období se mnozí ekologové začali věnovat problematice životního prostředí, především populačnímu růstu a někteří se snažili nabídnout řešení a pracovali např. s myšlenkou zapojení některých východních filosofií do běžného života. Vycházejí vlivné publikace ([[Rachel Carsonová|Rachel Carson]]: ''[[Silent Spring|Tiché jaro]]'', [[Donella Meadows]] a [[Dennis Meadows]]: ''[[Donella Meadowsová|Meze růstu]]'') a i díky tomu se ekologie dostala do povědomí mnoha lidí a začalo se o ní diskutovat. Zároveň se zakládají různé ekologické nátlakové {{doplňte zdroj}} skupiny – např. [[Greenpeace]], [[Přátelé Země|Friends of the Earth]] atd. – a v průběhu 80. let vznikají v evropských zemích strany zelených, které časem dokáží proniknout i do vlád.
 
== Zelená politika ==
Zelená politika nabývá na významu až po 60. letech 20. století, kdy velké množství stran ve Švédsku, Francii, NěmeckaNěmecku a VB se oddělilo od tehdy již existujících politických stran. To samé následovalo i v Evropské Unii, kde  po rozdělení německé strany zelených na dvě frakce ''realo'' a  ''fundi'' a jejich znovu spojením vznikla nejúspěšnější koaliční strana zvaná Evropská strana zelených. Jejich hlavním cílem je v současné době zlepšit lidská práva, environmentalismus, vytvářet dobrá pracovní místa, podpořit mladé lidi a budovat silnou demokratickou Evropu.
 
== Den země ==
Velkou iniciativou ekologického hnutí se stala jedna z největších demonstrací na světě, která se konala 22. Května, 1970. V přes 1000 městech po celé Americe se konaly hromadné protesty. Na demonstracích se pořádaly hromadné úklidy, sázení stromů, tiché protesty před znečisťujícími společnostmi. Je odhadováno 20 miliónu zúčastněných. Byly vytvořeny mnohé symbolizující slogany např. ''„Plant more Trees”'', ''„Sue the Grizzly”'' a ''„Sue the Bastards”.'' V současné době se konají další klimatické protesty například. v USA, v Indii, ve Švédsku či v Chile. Jednou ze známychznámých mladých aktivistek se stala studentka střední školy Greta Thunberg. Greta T. se stala idolem ekologického hnutí, protože i v tak mladém věku byla schopna ovlivnit a zaujmout celý svět ať už svýmasvýmy protestamaprotesty ve Švédsku či svojísvou 15denní cestou do Ameriky, kterou zvládla lodí.
 
== Světový fond pro ochranu přírody (WWOWWF) ==
Světový fond na ochranu přírody vznikl v roce 1961v1961 v italském městě Assisi, rodném městě St. Francise. Jedná se o jednu z největších ochranných organizací přírody na světě. V současné době působí ve více než 100 státech například Namibie či okolní státy Amazonie. Jejich prioritou je upozornit na globální problémy spojené s přírodou - ochrana ohrožených drůhu zvířat a rostln, zachování biodiverzity, globální oteplování, nedostatek potravy či čistota vody atd..
 
== Hnutí ekologické - Indie ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu