Environmentalismus: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrán 1 bajt ,  před 1 rokem
  V 60. letech 19. století vzniklo hnutí ekologické jako reakce na již dlouhodobé znečišťování životního prostředí. Nejdříve se jednalo pouze o téměř bezvýznamné hnutí, které postupem času nabíralo na velké síle a začalo mít význam i národní sféře. Již v 70. letech toto hnutí ve Spojených státech amerických dokázalo ochránit velké množství lesů a také vytvořit přírodní parky
 
a rezervace. Jako významnou osobnost, která měla velký impakt na počátky tohoto hnutí, je důležité zmínit americkou spisovatellkuspisovatelku Rachel Carsonovou, která byla autorkou knihy''„Silent Spring”,'' která se později stala „biblí” tohoto hnutí. Kniha „Silent Spring”  je rozdělena do pěti částí. Čtyři z nich nesou název ročních období a patá část - epilog, se zábývá vznikem ekologického hnutím v letech 1960 až 1970. Tato knížka byla pro mnohé takzvaným „''wake up call”.  '' Dalšími významnými idoly ekologického hnutí byl Mohandas Karamchand Gandhi, indický politický a spirituální vůdce též nazývaným „Otec národa”. Mahmatma Gandhi žil v Jižní Africe, kde se zapojil do bojů proti rasismu a inspiroval mnohé anti-koloniální hnutí v Asii. Také byl jedním z prvních environmentalistů, kteří si uvědomovali dopad průmyslové revoluce na životní přostředí.
 
O environmentalismu jako o politické teorii lze hovořit od počátku 60. let 20. století. V tomto období se mnozí ekologové začali věnovat problematice životního prostředí, především populačnímu růstu a někteří se snažili nabídnout řešení a pracovali např. s myšlenkou zapojení některých východních filosofií do běžného života. Vycházejí vlivné publikace ([[Rachel Carsonová|Rachel Carson]]: ''[[Silent Spring|Tiché jaro]]'', [[Donella Meadows]] a [[Dennis Meadows]]: ''[[Donella Meadowsová|Meze růstu]]'') a i díky tomu se ekologie dostala do povědomí mnoha lidí a začalo se o ní diskutovat. Zároveň se zakládají různé ekologické nátlakové {{doplňte zdroj}} skupiny – např. [[Greenpeace]], [[Přátelé Země|Friends of the Earth]] atd. – a v průběhu 80. let vznikají v evropských zemích strany zelených, které časem dokáží proniknout i do vlád.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu