Komenský (časopis): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 151 bajtů ,  před 1 rokem
fix po přesunu
m (Faigl.ladislav přesunul stránku Komenský na Komenský (časopis): dle návrhu a diskuse)
(fix po přesunu)
{{Možná hledáte|tento=pedagogickém časopisu|jiné=[[Jan Amos Komenský]]}}
{{Přesunout|Komenský (časopis)|diskuse=Diskuse:Komenský#Časopis vs pán}}
{{infobox - časopis}}
'''''Komenský''''' je nejstarším pravidelně vydávaným [[pedagogika|pedagogickým časopisem]] v [[Česko|České republice]]. Roku 1992 se [[Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity]] v [[Brno|Brně]] stala jeho vydavatelem. Periodikum je určeno jednak učitelům základních škol, studentům učitelství, sociální a [[speciální pedagogika|speciální pedagogiky]], ale i široké veřejnosti se zájmem o problematiku [[vzdělávání]]. Obsahuje odborné články, náměty a zkušenosti z praxe, glosy, reportáže ze školního prostředí a recenze odborné literatury či zahraničních článků. Orientuje se na moderní výchovně-vzdělávací trendy, inovativní přístupy ve školní praxi, [[alternativní školství|alternativní školy]], problematiku integrativní pedagogiky<ref group="pozn.">Integrativní školní (speciální) pedagogikou se rozumí společná výchova a vyučování dětí a mládeže s postižením a bez postižení v běžné škole (Myschker, N., Ortmann, M., 1999, s. 1).</ref> s ohledem na evropské tendence v těchto oblastech.<ref>Vítková, M.: Integrativní školní (speciální) pedagogika Základy, teorie, praxe, Brno, 2004. ISBN 80-86633-22-5.</ref> Vytváří platformu pro diskusi široké veřejnosti k současným problémům české školy.
 
== Historie ==
Časopis Komenský založil roku 1873 v [[Olomouc|Olomouci]] moravský středoškolský učitel, etnograf a spisovatel [[Jan Havelka]].<ref>Jan Havelka. Světozor. 1883-06-28, roč. 17, čís. 27, s. 318.</ref> Články byly cenné v kruhu moravských učitelů zejména pro poučnost a národní uvědomění. Zakladatel přispíval množstvím vlastních mezioborových textů, například z oblasti pedagogiky, historie, archeologie a zeměpisu. Publikoval taktéž pod pseudonymy Lomnický, Hrubý, Hájenský či Loštický.<ref>Jech, O.: Analýza časopisů pro učitele, bakalářská práce, Univerzita Palackého, Olomouc, 2014.</ref>
 
Od roku 1992 je vydavatelem tohoto časopisu [[Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity]] v Brně. Kompletní řadu periodik Komenský archivují v [[Muzeum Komenského v Přerově|Muzeu Komenského v Přerově]], kde se nacházejí i další významné pedagogické časopisy: [[Přítel mládeže]] (18230–1848), [[Posel z Budče]] (1848–1851, 1870–1909), [[Škola života (časopis)|Škola života]] (1855–1889), [[Učitelské listy]] (1867–1888) a [[Učitelské noviny]] (od 1893).
 
== Inspirační zdroj J. A. Komenský ==
[[Jan Amos Komenský]] (28. 3. 1592 – 15. 11. 1670) coby významný spisovatel pobělohorské emigrace, filosof a poslední biskup Jednoty bratrské je klíčovým inspiračním zdrojem časopisu. Jelikož se jedná o autora mnoha pedagogických spisů, z nichž všeobecně známé jsou [[Velká didaktika]] (1657), [[Jan Amos Komenský|Informatorium školy mateřské]] (1630), [[Brána jazyků otevřená]] (1631), [[Orbis pictus|Svět v obrazech]] (1658), [[Divadlo světa]], [[Škola hrou]] (1654), [[Sebrané pedagogické spisy]] (1657–1658), vychází časopis dodnes z jeho filozofie a tradice. <ref>Šnajdárková, M.: Problematika dějin školství a pedagogiky na stránkách odborných pedagogických časopisů, bakalářská diplomová práce, Masarykova Univerzita, Brno, 2014.</ref>
 
== Tematický a obsahový vývoj časopisu ==
Témata reflektující problémy dané doby se dají identifikovat napříč historií časopisu. S tím souvisejí i jazykové a grafické proměny od černobílých nákresů po fotografie. V počátcích periodika apelují články na morální výchovu žáků. Od padesátých let lze vysledovat značnou ideologickou stopu a současný trend koresponduje se [[synkreze|synkrezí]] kurikulárních témat. Setkáváme se zde s texty zaměřenými na environmentální výchovu, recyklování, rozvoj čtenářské gramotnosti apod.
 
Jádro časopisu je stálé – klade důraz na rozvoj osobnosti učitele a zkvalitňování a zefektivnění výuky. Zároveň aktuálně reaguje na potřeby dané doby. V proměnách času nejvíce prostoru věnoval pedagogickým a didaktickým tématům. Docházelo povětšinou pouze ke změnám v názvu rubrik.
 
== Formát časopisu a jeho vydávání ==
Formát časopisu se od jeho založení nezměnil, jedná se o [[formát papíru|formát]] B. Variabilní proměnnou je však titulní strana. Od roku 1925 neobsahuje jméno vydavatele. Periodické vydávání se měnilo v průběhu let od týdeníku (1895), přes měsíčník k současnému čtvrtletníku (od roku 2012).
 

Navigační menu