Achilles: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 387 bajtů ,  před 5 měsíci
úprava jmen v úvodu, doplnění úvodu, +nadpis, typo, +odkazy
m (Editace uživatele 31.31.228.68 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je MrJaroslavik)
značka: rychlý revert
(úprava jmen v úvodu, doplnění úvodu, +nadpis, typo, +odkazy)
[[Soubor:Leon Benouville The Wrath of Achilles.jpg|náhled|''The Wrath of Achilles'', by [[François-Léon Benouville]] (1821–1859) ([[Musée Fabre]])]]
 
'''AchillesAchilleus''' ([[řečtinaStarořečtina|řecky]] '''Ἀχιλλεύς'') nebo ',''Achilles''' (z [[Latina|latinskylatinské]] Achillēs, česky někdy takévarianty ''AchilleusAchillēs'', což je transliterace z řečtiny) je postava z [[Řecká mytologie|řecké mytologie]]. NejzásadnějšíProslavil je jehose pověstnázejména účastúčastí v [[TrojskáTrójská válka|Trojskétrójské válce]], v níž byl podle podání v [[Homér]]ově [[Ilias|Iliadě]] jednou z centrálních postav a nejlepším válečníkem.
 
Achilles je syn bohyně [[Thetis]] a krále [[Péleus|Pélea]] a vychován byl [[kentaur]]em [[Cheirón]]em. Zabil nejudatnějšího obhájce Tróji [[Hektór]]a a tím pomstil smrt svého nejvěrnějšího přítele [[Patroklos|Patrokla]]. Sám však zemřel brzy poté zásahem [[Paris (mytologie)|Paridova]] šípu do [[Achillova pata|své paty]], která byla jeho jediným zranitelným místem.
Achilles je syn bohyně [[Thetis]] a krále [[Péleus|Pélea]].
 
O jeho matku, mořskou bohyni Thetis, se dříve ucházel sám bůh Zeus, avšak zalekl se věštby, že její syn bude mocnější než otec. Ustoupil tedy smrtelníkovi a věštba se vyplnila. Péleův syn byl nejudatnějším a nejúspěšnějším bojovníkem pod hradbami Tróje.
== Mytologický příběh ==
Matka ho po narození podle jedné verze pověsti koupala v podsvětní řece [[Styx]], podle druhé verze ho potírala [[ambrózie|ambrózií]] a zakalovala nad ohněm. Při zakalování ji však přistihl [[Péleus]], [[Thetis]] Achilla vyděšena upustila a [[Péleus]] ji vyhnal. Proto zůstala pata za kterou ho Thetis držela jediným zranitelným místem (známá [[Achillova pata]]), Péleus ji nechtěným vyrušením zabránil zakalování dokončit.
O jeho matku, mořskou bohyni [[Thetis]], se dříve ucházel sám bůh [[Zeus]], avšak zalekl se věštby, že její syn bude mocnější než otec. Ustoupil tedy smrtelníkovi a věštba se vyplnila. Péleův syn byl nejudatnějším a nejúspěšnějším bojovníkem pod hradbami Tróje.
Matka ho po narození podle jedné verze pověsti koupala v podsvětní řece [[Styx]], podle druhé verze ho potírala [[ambrózie|ambrózií]] a zakalovala nad ohněm. Při zakalování ji však přistihl [[Péleus]], [[Thetis]] Achilla vyděšena upustila a [[Péleus]] ji vyhnal. Proto zůstala pata za kterou ho Thetis držela jediným zranitelným místem (známá [[Achillova pata]]), Péleus ji nechtěným vyrušením zabránil zakalování dokončit.
 
Achillovým vychovatelem se stal moudrý [[kentaur]] [[Cheirón]]. Když dospěl, nepodařilo se [[Thetis|Thetidě]] uchránit ho před trojskou válkou. [[Thetis]] ho ukryla do ženského chrámu, kde ho převlečeného za ženu skrývala, protože dle věštby měl její syn žít buď úžasný, ale krátký život hrdiny, nebo dlouhý a spokojený život průměrného vladaře. Jako matka si samozřejmě přála pro syna delší život. Pro Achilla byl vyslán král [[Odysseus]], který provedl jeden ze svých pověstných kousků, které mu vynesly pověst nejmazanějšího muže tehdejšího světa. Aby poznal, která z dívek je Achilles (všechny měly roušky zakrývající obličej a dlouhé splývavé šaty), nechal na zem vysypat šperky a mezi ně pohodil meč. Když si dívky prohlížely šperky, na nádvoří zařinčeli jeho zbrojnoši zbraněmi a „dívka“, která se jediná vrhla po meči, byl samozřejmě Achilles. Odysseus ho poté přesvědčil, že život hrdiny, i když krátký, je lepší než dlouhá léta života bez slávy. Achilles se k němu přidal a [[Thetis]], když viděla, že si její syn vybral osudovou volbu sám, pro něj nechala ukovat nejskvělejší zbroj u zbrojíře bohů, [[Héfaistos|Hefaista]].
 
Devět let Achilles udatně bojoval v čele achájského vojska, než mu [[Agamemnón]] ze závisti odňal jeho oblíbenou zajatkyni [[Bríseovna|Bríseovnu]], která byla sestřenkou Párida a [[Hektór]]a. Achilles se přestal zúčastňovat bitev a Trójané začali vítězit. Jeho nejlepší přítel [[Patroklos]] nemohl unést porážku Řeků a vyžádal si od Achilla jeho zbroj s tím, že bude předstírat, že bojovné [[Myrmidoni|Myrmidony]] Achilles sám vede do boje. To se Patroklovi stalo osudným, v boji se střetl s Hektorem, který ho zabil. Hektor zklamaně zjistil, že jeho protivníkem nebyl Achilles, nicméně právem vítěze si vzal Achillovu zbroj. Teprve po Patroklově smrti se Achilles vrátil na bitevní pole, jeho matka mu narychlo nechala ukovat Hefaistem přes noc novou zbroj, a v souboji porazil hlavního trójského hrdinu Hektora, záštitu Tróje. Zanedlouho poté vycítil, že jej bohové volají k sobě, a šťastný (ze své nesmrtelnosti v činech) odešel na poslední souboj. Zde ho [[Paris (mytologie)|Paris]], zbaběle schovaný v křoví, podle trefil šípem do paty: Rána byla tak hluboká, že na toto zranění paty na místě podlehl. Došlo k tomu ve chvíli, kdy chtěl [[Aineiás|Ainea]] (podle věštby budoucího krále Tróje) zasáhnout kopím, ale v tu klopýtl, což se mu stalo osudným. To se událo při útoku na Tróju, kdy už Řekové téměř vnikli do města. Achilles tak naplnil proroctví, že [[Trója|Tróju]] nedobude, a padl před jejími hradbami a po jeho zabití Řekové v panice ustoupili. Na Achillově pohřbu spáchala Bríseovna sebevraždu, jelikož bez něj nemohla žít a nechtěla si vzít jeho syna [[Neoptolemos|Neoptolema]], jak jí Achilles nabídl.
 
Achilles byl brzy pomstěn thessalským králem [[FiloktétFiloktétés|Filoktétem]]em, jenž trefil Parida Herakleovými (Herkulovými) šípy do oka: Parida, který se dobelhal do paláce, Helena odmítla ošetřit, a když ho jeho bratři chtěli přenést, spadl jim na zem a šíp se mu zarazil hluboko do hlavy, načež zemřel.
 
Pověstný byl také válečný vůz, který Achilles řídil, tažený nesmrtelnými koňmi, které jeho otci darovali bohové k svatbě s bohyní Thetis.

Navigační menu