Přeskočit na obsah

Ökuz Mehmed Paša: Porovnání verzí

Přidáno 16 bajtů ,  před 2 lety
m
Typografie
m (Typografie)
}}
 
'''"Ökuz"„Ökuz“ Mehmed Paša''' (? - [[23. prosinec|23. prosince]] [[1619]]), známý také jako '''Kara Mehmed Paša''' (kara - černý), byl osmanský státník a zpočátku [[17. století]] vojenský velitel, který byl dvakrát držitelem funkce velkovezíra, poprvé v letech [[1614]]-[[1617]] (za vlády sultána [[Ahmed I.|Ahmeda I.]]) a podruhé od ledna do prosince [[1619]] (za vlády [[Osman II.|Osmana II.]]). Byl také guvernérem [[Egypt|Egypta]] v letech [[1607]]-[[1611]]. Ökuz Mehmed Paša byl často nazýván ''Kul Kiran'' (bývalý otrok) díky jeho úspěchu při potlačení vzpoury v [[Egypt|Egyptě]] krátce po roce [[1600]] (vojáci byly často pouzí otroci, turecky ''kul'').
 
== Osobní život ==
 
== Velkovezír ==
Mehmed Paša byl velkovezírem v letech 1614-16161614–1616 a poté znovu od ledna do prosince roku 1619. Když byl ve funkci, byl často nazýván ''Kara Mehmed Paša'' a tato přezdívka pro něj byla používána za jeho zády (i když ji pravděpodobně musel během svého života slyšet) díky jeho velkým stavbám a také proto, že jeho otec byl kovářem skotu v istambulské čtvrti Karagümrük. V historii byla přezdívka ''Kara'' (turecky černá) používána kvůli barvě vlasů nebo metaforicky pro někoho odvážného a statečného.
 
Během svého života se jako velkovezír zapojil do útoku na Vídeň s pouhými 47 jezdci, aniž by informoval jiného vezíra v hlavním městě. Tento útok skončil totální porážkou a stál jej později život. Někteří historikové považují tento útok za třetí napadení Vídně osmanskými Turky, i když porovnávat jej s tím prvním, který vedl sultán Sulejman I. v roce 1529 a později Kara Mustafa Paša v roce 1683, není možné.
 
== Guvernér provincie Aidin ==
Mezi dvěma obdobími, kdy byl velkovezírem, zastával funkci guvernéra v Aidin (později součást západní části provincie Anatolie). Jako guvernér se zde zapsal do historie svými stavbami v [[Karavanseráj|karavanseráji]] ve městě [[Kuşadası]], které jsou po něm i pojmenovány. Ty byly zaměřeny na rozvoj obchodu a přilákání obchodních lodí do místního přístavu (v té době byl přístav využíván mnohem více než ten v Izmiru, jak popisovali tehdejší evropští obchodníci). Nyní se karavanseráj využívá jako luxusní hotel a nákupní centrum. Další karavanseráj vybudoval ve městě Ulukışla; užíval se během výprav proti Safíovcům během Osmansko-perské války (1603-181603–18), která nakonec skončila osmanskou porážkou.
 
== Smrt ==