Dřevokazové: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 299 bajtů ,  před 1 rokem
úpravy, -uu
(urgentně upravit)
(úpravy, -uu)
'''Dřevokazové''' (odborně '''xylofágové''' z řeckého ''ξύλον'' / ''xylon'' dřevo a ''φαγεῖν'' / ''fagein'' jíst), jsou vyšší organismy (živočichové), které se aspoň v některých fázích vývoje živí [[Dřevo|dřevem]]. V přírodě ho tak pomáhají odbourávat, ale zároveň mohou škodit lidem, pokud hubí lesy nebo ničí dřevo používané např. jako součást staveb. Obvykle jde o dřevokazný hmyz, který klade vajíčka na povrch dřeva a jeho larvy vyhlodávají dřevo pod povrchem a uvnitř. Napadá tak i stavební konstrukce, střešní krovy, dřevěné podlahy nebo nábytek.
{{Urgentně upravit|20200321215823}}
{{přesnost}}
'''Dřevokazný hmyz''' je obávaný škůdce každého dřeva. Hmyz klade vajíčka na povrch dřeva, jeho larvy vyhlodávají dřevo pod povrchem a uvnitř. Tímto dřevokazný hmyz napadá veškeré dřevo, zejména stavební konstrukce, střešní krovy, dřevěné podlahy nebo nábytek.
Škody působí i larvy těchto brouků, kteří si vytvářejí chodby (kaverny) pod povrchem dřeva. Při velkém napadení se tyto chodby spojují a tím jej nenávratně znehodnocují.
Ke zdárnému vývoji larvy potřebují teplotu cca 18 stupňů a vlhkost vzduchu minimálně 10 %.
Po zakuklení larev a následném výletu brouků, jsou jejich výletové otvory viditelným důkazem aktivního napadení dřeva. Takto napadené dřevo pak ztrácí svou pevnost.
Nejčastější dřevokazný hmyz v naší oblasti je [[tesařík krovový]] (''Hylotrupes bajulus L.''), [[tesařík fialový]] (''Callidium violaceum''), [[Lyctus brunneus]], [[červotoči]] (''Anobidae sp.''), [[pilořitky]] (''Siricidae''), [[mravenci]] (''Formicidae'').
 
Dřevo ničí nejčastěji larvy dřevokazného hmyzu, které si vytvářejí chodby (kaverny) pod povrchem dřeva. Při velkém napadení se tyto chodby spojují, a tím dřevo nenávratně znehodnocují. Ke zdárnému vývoji larvy potřebují teplotu cca 18 stupňů a vlhkost vzduchu minimálně 10 %. Po zakuklení larev a následném výletu dospělců jsou jejich výletové otvory viditelným důkazem napadení dřeva. Takto napadené dřevo pak ztrácí pevnost. Nejčastější dřevokazný hmyz střední Evropy je [[tesařík krovový]] (''Hylotrupes bajulus L.''), [[tesařík fialový]] (''Callidium violaceum''), [[Lyctus brunneus]], [[červotoči]] (''Anobidae sp.''), [[pilořitky]] (''Siricidae''), [[mravenci]] (''Formicidae'').
{{Portály|Dřevo a nábytek|Entomologie}}
 
{{Pahýl}}{{Portály|Dřevo a nábytek|Entomologie}}
 
[[Kategorie:Hmyz]]

Navigační menu