Dějiny Univerzity Karlovy (1347–1740): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
byla tam chyba
m (→‎top: typografické úpravy)
(byla tam chyba)
 
'''Dějiny Univerzity Karlovy''' tvoří důležitou část českých dějin a české kultury. Odrážejí se v nich osudy českého státu i vývoj myšlenky univerzity napříč staletími. Pro velký rozsah je téma rozděleno do několika částí podle historických období:
* Dějiny Univerzity Karlovy (1347–1740) – středověká, utrakvistická a barokníbarokokokoní univerzita
* [[Dějiny Univerzity Karlovy (1740–1918)]] – rakouská státní univerzita
* [[Dějiny Univerzity Karlovy (1918–1945)]] – československá státní univerzita
Tak vznikl slavný [[Dekret kutnohorský]], který král musel prosadit tím, že jmenoval nového rektora. V důsledku toho odešlo z Prahy 500 až 800 akademiků, kteří založili [[Lipská univerzita|univerzitu v Lipsku]] a posílili univerzity ve Vídni a Heidelbergu. Změnil se však i charakter univerzity: z původně zamýšleného univerzálního učiliště se stal „zemský ústav vystavený zásahům panovníka, šlechty i měst.“<ref> M. Svatoš (red.), ''Dějiny Univerzity Karlovy'' I. Str. 93.</ref>
 
[[Jan Hus]] se stal mistrem artistické fakulty roku 1396, roku [[1401]] jejím děkanem, 1404 bakalářem teologie a [[1409]] rektorem. Jeho učitelem byl hlavně [[Stanislav ze Znojma]], nejbližšími přáteli [[Štěpán z Pálče]], [[Jakoubek ze Stříbra]] a [[Křišťan z Prachatic]]. Ve sporech krále s arcibiskupem se postupně přiklonil na královu stranu a s arcibiskupem měl několik konfliktů, zejména v kampani proti odpustkům [[1413]]. Když byli nakonec Hus ([[1415]]) a [[Jeroným Pražský]] ([[1416]]) upáleni, šlechta i města se velkou většinou postavila na jejich obhajobu a [[1417]] se univerzitaidošuniverzita slavnostně přihlásila k přijímání [[podobojí]]. Papežský zákaz vyučování z roku 1418 už mohla ignorovat.
 
=== Významní učitelé ===
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu