Levy Mwanawasa: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 124 bajtů ,  před 2 lety
O jeho čestnosti a skromnosti se píše v ang. článku
(→‎Vyznamenání: doplněno vyznamenání)
(O jeho čestnosti a skromnosti se píše v ang. článku)
Mwanawasova pozice byla zpočátku složitá. Leželo na něm dědictví předchozí značně zdiskreditované vlády MMD a byl vnímán jako Chilubova loutka, a to jednak kvůli chatrnému zdraví, kterým trpěl od autonehody, a jednak proto, že Chiluba stále zastával vlivný post předsedy vládní strany.
 
=== Prezident ===
Jako nový prezident si však rychle získal autoritu ráznými kroky a protikorupční kampaní, kterou neváhal zaměřit i do vlastní strany. Z úřadu muselo odejít několik vysokých vládních úředníků, Chiluba opustil vedení MMD a později byl zbaven imunity a obviněn z korupce. V lednu [[2005]] se Mwanawasa omluvil celému národu, že se mu nepodařilo potřít všudypřítomnou chudobu (asi 75% obyvatelstva žije za méně než 1 USD na den, což [[Organizace spojených národů|OSN]] považuje za hranici [[absolutní chudoba|absolutní chudoby]].
 
Znovu kandidoval v prezidentských volbách [[28. září]] [[2006]]. Svůj post obhájil hlavně díky přízni venkovských voličů, ve městech jej předstihl jeho oponent [[Michael Sata]].
 
V širokých vrstvách byl vnímán jako čestný a skromný člověk.{{Doplňte zdroj}} V 53 letech se oženil se svojí právnickou kolegyní, se kterou již měl pět dětí. Mimo to měl dva potomky z prvního manželství.
 
== Vyznamenání ==
 
=== Externí odkazy ===
 
* {{Commonscat}}
* [https://web.archive.org/web/20070929092513/http://www.rozvojovka.cz/clanky.php?id=406 Tomáš Linder: Volbu hlavy Zambie rozhodly vesničanky]{{posloupnost|
 
* [https://www.voanews.com/archive/zambians-bury-late-president-mwanawasa-wednesday Zambians bury late president Mwanawasa Wednesday] (anglicky)
* [https://web.archive.org/web/20070929092513/http://www.rozvojovka.cz/clanky.php?id=406 Tomáš Linder: Volbu hlavy Zambie rozhodly vesničanky]{{posloupnost|
{{posloupnost|
co = Prezident Zambie|
kdy = [[2002]]–[[2008]]| předchůdce =[[Frederick Chiluba]]| nástupce = [[Rupiah Banda]]}}
919

editací

Navigační menu