Alela: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 925 bajtů ,  před 2 lety
m
upřesnění a odkazy
(Robot: Opravuji 1 zdrojů and označuji 0 zdrojů jako nefunkční #IABot (v2.0beta8))
m (upřesnění a odkazy)
'''Alela''' ('''allela''', '''alelomorfa''') je konkrétní forma [[gen]]u. KaždýKaždá genalela může mít jednu nebo několikero forem. Je-li[[Gen]] alelje vícezodpovědný za znak (například za barvu očí), jednázatímco sealela oje [[genetickýzodpovědná polymorfismus]].za Obvykleprojev seznaku přitom(zda jakobudou různéoči alelymodré definujínebo formyhnědé). podstatněAlely odlišnése vevyskytují svýchv projevechpárech, základem je forma dominantní (drobná,A) alea irecesivní třeba(a). zJednu hlediskaalelu strukturydědí genujedinec rozsáhlápo [[mutace]]otci, kterádruhou nemápo zamatce. výsledekKterá dostatečněz odlišnounich [[expresese genu|expresiprojeví genu]]fenotypicky, sezáleží takna zakombinaci novoupáru alelualel většinouv nepovažujesomatické buňce (AA, Aa, aa).
 
Je-li alel na jednom [[Lokus (genetika)|lokusu]] více, může se jednat o [[genetický polymorfismus]]. Drobná, ale i třeba z hlediska struktury genu rozsáhlá [[mutace]], která nemá za výsledek dostatečně odlišnou [[exprese genu|expresi genu]], se za novou alelu nepovažuje. Obdobné je to s výskytem: Stejných alel musí být v populaci více než 1%, jinak se nepovažují za genetický polymorfismus. Ten definuje skupiny, odlišuje jedince, dělí populace.
 
Krajním případem je [[jednonukleotidový polymorfismus]], kdy se alely liší pouze v jediném [[Nukleotid|nukleotidu]] (u více než 1% populace). Odhalovat tak malé změny v alelách je úkol [[Molekulární genetika|molekulární genetiky]]. Místo genotypu a fenotypu se mluví o sekvencích DNA a odezvě organismu na molekulární úrovni (není vidět, ale dá se dokázat laboratorním testem).
 
== Zastoupení alel v populaci ==
487

editací

Navigační menu