SMS Prinz Eugen: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 2 bajty ,  před 13 lety
bez shrnutí editace
Postavena byla v loděnici ''Stabilimento Tecnico Triestino'' v [[Terst|Terstu]] a po skončení [[První světová válka|války]] byla předána [[Francie|francouzskému]] námořnictvu, které jí používalo jako [[dělostřelectvo|dělostřelecký]] terč.
 
Lodě této třídě byli postaveny jako odpověd na Italské bitevní lodě třídy Dante Alighieri. Tato třída vycházela z předdreadnoughtů třídy Radetzky. Palebné sektory hlavních děl i děl střední ráže byli velmi široké avšak při střelbě lodě této třídy měli problémy se stabilitou. Za války v Jaderském mořmoři spíše převzali iniciativu křižníky, torpédoborce a ponorky které často podnikali výpady do středozemního moře. Bitevní lodě, jakož jádro loďstva zůstávalo v přístavech jako záloha a pevná síla která může ohrozit a potopit nepřáteské bitevní lodě při větším výpadu. Jen občas byli použity jejich těžká děla, většinou však na ostřelování pozemních cílů jako například dopravní uzly, přístavy a ostrovy. Jak však bylo zmíneno tyto akce pověšinou podnikali křižníky a torpédoborce.
Smutné osudy jako Prinze Eugena potkali také zbylé lodě ve třídě. Viribus Unitis byla potopena v Pule 1. listopadu 1918 žabími muži italského námořnictva v den kdy byla předána nově vzniklé Jugoslávii, Szent István byl potomen 10 června 1918 30 mil jižně od Puly dvěma torpédy odpálenými z Italských torpédovích člunů MAS 15 a MAS 21. Tegetthof byl po válce předán Italii která lod vyřadila ze služby v roce 1924.
==Externí odkazy==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu