RENAMO: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 1 rokem
Robot: Oprava názvu státu, replaced: Mozambick → Mosambick (2), Mozambik → Mosambik (2)
(Robot: Oprava názvu státu, replaced: Mozambick → Mosambick (2), Mozambik → Mosambik (2))
| kód barvy = blue
}}
'''RENAMO''' nebo '''MozambickáMosambická národní rezistence''' ('''Resistência Nacional Moçambicana''' v portugalštině) je mozambickáMosambická konzervativní protikomunistická politická strana.
 
Renamo bylo založeno v roce 1975 po nezávislosti Mosambiku. Boj o moc mezi ním a Frelimem nakonec vedl ke zdroji občanské války v zemi. Trvalého míru bylo dosaženo v roce 1992. Během občanské války, Renamo dostal podporu od jižní Afriky, Rhodesia a Spojených států.
 
== Historie ==
Teprve po nezávislosti MozambikuMosambiku v roce 1975 s pomocí bílé menšinové vlády Rhodesia jako anti-komunistické hnutí odporu založil, když se o přehrávač komunista -aligned od Sovětského svazu podporována jedné strany systém z FRELIMO chtěl bojovat v Mosambiku. V jeho raných létech, Renamo sestával hlavně z Frelimo disidentů a vojáků, kteří bojovali za Portugalsko během koloniálního období.
 
Když na konci sedmdesátých let partyzánské boje nakonec donutily Rhodesianovu vládu, aby odstoupila, Zimbabwe, nyní nezávislá, již neposkytovala bezpečné útočiště pro stíhače Renamo a žádnou politickou základnu. Většina z nich se přestěhovala do Jižní Afriky, aby pokračovala ve svých vojenských ambicích proti Mosambiku v rámci zahraniční a bezpečnostní politiky režimu apartheidu.
 
V roce 1984 podepsal prezident Jihoafrické republiky Pieter Willem Botha a vláda Frelimo silný tlak na dohodu Nkomati , která souhlasila s tím, že MozambikMosambik neumožňuje na oplátku partyzánské aktivity afrického národního kongresu nebo MK Mosambiku a Jižní Afriky. Renamo vynechá. Zatímco Mosambik do značné míry dodržoval dohodu, Jihoafrická republika ji opakovaně porušovala a v roce 1985 ji oficiálně zrušila kvůli „několika porušením“.
 
V roce 1987, američtí senátoři Jesse Helms a Bob Dole mobilizovali americkou podporu pro osvobozeneckou armádu Renamo. Podpora získala Renamo zejména ze západního Německa. Například německé hlavní centrum bylo pro stoupence společnosti Renamo.
7 272

editací

Navigační menu