Dějiny Brazílie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 7 měsíci
m
typografie
(Verze 17896641 uživatele 213.168.190.37 (diskuse) zrušena, vandalismus)
Značka: vrácení zpět
m (typografie)
Jakmile se [[Getúlio Vargas]] ujal moci, zavedl spoustu ekonomických a politických reforem. V hospodářství se měla urychlit industrializace, posílit střední třída a znárodnit některé sektory (např. doly).
 
Reformy však narazily na odpor konzervativních oligarchů, a tak Vargas zavedl tzv. Organický zákon (Lei Orgánica), čímž zrušil ústavu z roku 1891, rozpustil federální parlament, zákonné rady států a podobné instituce. Veškerá moc byla soustředěna v rukou vlády. Tím pádem mohl začít proces vyvlastňování půdy oligarchů a přerozdělení mezi chudinu. Byla také zavedena 8-hodinová8hodinová pracovní doba, omezení vlivu katolicismu na školách nebo volební právo pro ženy.
 
Na mezinárodním poli Vargas usiloval o sblížení se [[Sovětský svaz|SSSR]], [[Spojené státy americké|Spojenými státy]] i [[Spojené království|Velkou Británií]].
V červenci 1935 komunisté připravují povstání. To bylo započalo z 23. do 24.listopadu 1935 v [[Recife]]. 27.listopadu revoluce propukla i v [[Rio de Janeiro|Rio de Jaineru]]. Nicméně vláda rychle zakročila. Přišla nevídaná vlna perzekucí komunistů (například byli zatknuti všichni poslanci ANL) a až do července 1937 vyhlášen válečný stav. Vargas mezitím stále více posiloval nacionalistické nálady. Blížily se slibované prezidentské volby, ale Vargas nechtěl přijít o místo. Měl štěstí, brzy se o pokus o převrat pokusil fašista O. M. Filho. Aféra se okamžitě zmedializovala a byl vyhlášen výjimečný stav. Vargas tak vzal moc do svých rukou.
 
== Třetí republika (Nový Stát) 1937-19451937–1945 ==
<br />
== Odkazy ==

Navigační menu