Džihád: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 50 bajtů ,  před 1 rokem
bez shrnutí editace
značky: editace z Vizuálního editoru vulgarity
'''Džihád''' ({{Vjazyce|ar}} {{Cizojazyčně|ar|جهاد}}) je termín označující [[náboženství|náboženskou]] povinnost [[muslim]]ů usilovat o rozšiřování [[islám]]u ve vlastním srdci i ve světě.
 
== EtymologieSEX ==
Slovo ''džihád'' je dle [[Arabština|arabské gramatiky]] tzv. podstatným jménem slovesným vytvořeným od slovesa ''džáhada'' (snaha o důležitou věc), které se dále utváří ze slovesa džuhd (snaha o jakoukoliv věc). Kořen slova je trojkonsonantní ''dž''-''h''-''d'', tento kořen v arabštině obvykle symbolizuje snahu. V arabštině se od kořene slova odvozují i další významy, tedy pokud vezmeme slovo ''džihád'' a změníme jej ve slovo ''mudžáhada,'' získáme slovo vyjadřující obětování se v rámci vyššího dobrého cíle, odsud již vede jen malá cesta ke slovu [[mudžáhid]], což znamená bojovník za spravedlivou věc.
 
== UFO PORNO ==
== Džihád – nábožensko-právní rozbor ==
{{vlastní výzkum|část}}
Pojem džihád se v historii mnohokrát měnil a přibíral různé významy a funkce. Během raného období [[islám]]ské [[umma|ummy]] (obce) v [[Mekka|Mekce]] byl džihád především osobním rozvojem, zatímco později (jak je zmíněno dále) se měnil a přibíral další funkci – funkci šiřitelskou. Pokud jde o [[korán]]ské verše a džihád, záleží na tom, z jaké doby jsou psány. Starší verše zdůrazňují právě jeho osobní část, zatímco verše pozdější do popředí dávají jeho šiřitelskou (tzn. i válečnou) část.
# ''Džihád rukou (al-džihád bi´l-jad)'' – Pomoc potřebným, charitativní činnost.
 
Problémy s výkladem džihádu se tak vedou především v rovině výběru, které z těchto částí pojmu jsou důležité a jak je lze přesně interpretovat. Zmíněna byla škola Hanbalovská, která upřednostňuje 3. uvedenou složku, tedy džihád mečem. Existují však i školy v této věci liberálnější, popřít však zcela džihád mečem nelze. Časté je však zredukování jeho funkce na obranný džihád.PIČI MATKA
 
== Džihád mečem ==
Základními termíny džihádu mečem jsou ''Dár al-harb'' („dům války“) a ''Dár al-islam'' („dům islámu“). Dár al-islam je v území, kde se smí volně šířit islámská víra, zatímco Dár al-harb je území, kde je potlačována. O přesný význam těchto termínů se samozřejmě vedou spory. Jedním názorem je, že Dár al-islam je jen území ovládané muslimskými vládci, kde je prosazována [[šarí´a|šaría]] (islámské tradiční právo) a kde jinověrci platí daň z hlavy (daň je ''džizja'', plátci této daně jsou označováni jako ''dhimmí''), zatímco Dár al-harb je celý zbylý svět. Umírněnější teorie tvrdí, že Dár al-islam je i území států, kde islám není diskriminován, tedy například i evropské země. Dalším možným názorem je i to, že za Dár al-islam lze považovat i území ovládané nemuslimy, kde je však muslimům dána svoboda v prosazování šaríi. Některé právní školy znají i pojem ''Dár al-ahd'' („území dohody“), tedy území, se kterými má islámský stát diplomatické či obchodní smlouvy, které jsou pro něj významné.
 

Navigační menu