Teorie černé labutě: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 46 bajtů ,  před 2 lety
m
Robot: oprava url v referenci; kosmetické úpravy
m (Robot: oprava url v referenci; kosmetické úpravy)
 
== Vznik pojmenování ==
Pojmenování černá labuť si autor zvolil z toho důvodu, že po celá tisíciletí lidé věřili, že se na světě nacházejí pouze labutě bílé barvy. Toto tvrzení se opíralo o nezpochybnitelné empirické důkazy. Když se objevila labuť černé barvy, bylo toto tvrzení náhle vyvráceno. Profesor financí a spisovatel [[Nassim Nicholas Taleb]], který je autorem teorie, chce tímto příběhem říci, že učení se pozorováním, nebo zkušeností je výrazně limitováno a lidské poznání je velmi křehké. Stará pravda náhle nemusí platit, ač nás v ní miliony bílých labutí předtím utvrzovaly celá staletí.<ref>Taleb Nassim, ''Černá labuť: Následky Vysoce Nepravděpodobných Událostí'' (Praha: Paseka), 18.</ref>
 
Byla vytvořena jako vysvětlení několika otázek:
V roce 1697 se holandští objevitelé v čele s [[Willem de Vlamingh|Willemem de Vlaminghem]] stali prvními Evropany, kteří černé labutě spatřili v západní Austrálii. Termín se následně pozměnil, aby naznačoval, že vnímaná nemožnost může být později vyvrácena. Taleb konstatuje, že v 19. století [[John Stuart Mill]] použil logický omyl o černých labutích jako nový termín pro identifikaci padělání.
 
Události typu „Černá labuť“ se [[Nassim Nicholas Taleb]] zabýval už ve své knize Zrádná nahodilost týkající se finančních událostí. Jeho kniha Černá labuť poté rozšířila metaforu na události i mimo finanční trh. [[Nassim Nicholas Taleb|Taleb]] považuje téměř všechny významné vědecké objevy, historické události a umělecké úspěchy za „černé labutě“. Jako příklady uvádí vzestup užívání [[Internet|Internetu]]u, osobního počítače, první světovou válku, [[rozpad Sovětského svazu]] nebo útoky z [[Teroristické útoky 11. září 2001|11. září 2001]].
 
Taleb tvrdí, že to, co zde nazýváme „Černá labuť“, je událost s následujícími třemi atributy.
# Kompenzujte komplexitu jednoduchostí - Komplexita vznikající z globalizace a síťového propojení ekonomických aktivit vyžaduje protiváhu v podobě jednoduchých finančních produktů. Komplexní ekonomika představuje jistou formu pákového efektu již sama o sobě. Tímto pákovým systémem je efektivita. Přidáme-li k takovému celku zadlužení, povede to k nekontrolovaným a nebezpečným pohybům, jež nám neponechávají prostor pro případné chyby.
# Dynamit nepatří do rukou dětem, ani když je opatřen varovným nápisem - Je třeba zrušit komplexní finanční produkty, protože jim nikdo nerozumí, a jen málokdo má dost rozumu na to, aby si to připustil. Občany musíme chránit před nimi samými, před bankéři.
# Na důvěře by měla záviset jen [[Ponziho schéma|Ponziho schémata]]ta. Vlády by neměly nikdy volat po „obnovení důvěry“ - V Ponziho schématu si jeho organizátor půjčuje nebo přijímá finance od nových investorů, aby mohl vyplatit ty stávající, kteří chtějí investici ukončit. Kaskády dohadů a zvěstí jsou produktem komplexních systémů. Vláda jejich šíření nemůže nijak zastavit.
# Projevují-li se u narkomana abstinenční příznaky, nedávejte mu další drogy - Použít pákový efekt k tomu, abychom vyléčili problémy vzniklé jeho nadměrným užíváním je snaha popřít realitu. Krize ze zadlužení není problémem dočasným, ale strukturním.
# Občané by neměli záviset na aktivech jako prostředku k uložení majetku a spoléhat ve svých penzijních plánech na nedokonalé rady „expertů“ -Ekonomické aktivity bychom měli decentralizovat a naučit se nepoužívat trhy jako skladiště finančních hodnot. Investovat bychom měli pouze pro zábavu. Úzkost by občané měli zažívat jen nad vlastním podnikání, a nikoliv nad investicemi, protože nad nimi nemají kontrolu.
Ve druhém vydání ''The Black Swan'', Taleb poskytuje "Deset principů, jak zvýšit odolnost společnosti vůči „černým labutím".
 
Taleb uvádí, že ''černá labuť'' závisí na pozorovateli. Například, co může být překvapením a černou labutí pro krůtu, nemusí být překvapením pro řezníka; proto by mělo být cílem "nestát se obětí" tím, že identifikujeme zranitelná místa se záměrem "využití černých labutí a zbarvení je ve svůj prospěch na bílo".
 
== Reference ==
| titul = Israel Defense - Black Swans in the Cyber Domain
| datum_vydání = 2012-10-31
| url = https://web.archive.org/web/20121031200537/http://israeldefense.com/?CategoryID=512&ArticleID=1297
| url archivu = https://web.archive.org/web/20121031200537/http://israeldefense.com/?CategoryID=512&ArticleID=1297
| datum_přístupu = 2018-12-02
| jazyk = en
422 423

editací

Navigační menu