Systém základnových stanic: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 1 941 bajtů ,  před 3 lety
bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
značky: editace z Vizuálního editoru možný vandalismus školní IP
'''Systém základnových stanic''' (anglicky ''Base Station S(ubs)ystem, BSS'') je část sítě [[Global System for Mobile Communications|GSM]], která je zodpovědná za přenos a příjem radiových signálů z mobilního telefonu. Systém základnových stanic provádí překódování hovorových kanálů, přidělování radiových kanálů mobilním telefonům, paging a mnoho dalších úkolů patřících k radiové síti.
 
== Základnová převodní stanicestanic ==
[[Soubor:BTS_Vodafone.jpg|thumb|Základnová převodní stanice – BTS ([[Vodafone]], Šlovice, [[Plzeň]]-jih)]]
Základnová převodní stanice (''Base Transceiver Station - BTS'', v odborném slangu ''bétéeska'') je vysílač a přijímač radiových signálů. BTS pro systém [[Universal Mobile Telecommunications System|UMTS]] se nazývá [[Node B]].
 
=== Sektorizace ===
Při použití směrových antén na základnových stanicích, kdy každá vysílá do jiného směru, je možné ''sektorizovat'' základnovou stanici, takže je několik buněk obsluhováno z jednoho místa. To zvyšuje provozní kapacitu základnové stanice (každá frekvence může obsahovat osm hlasových kanálů) zatímco moc nezvýší rušení způsobené na sousední buňky (v každém směru se šíří jen malý počet frekvencí.)
 
Buňky se rozdělují na několik poddruhů:
* ''Makrocell'' – tzv. makrobuňka je klasickým příkladem standardní základnové stanice. Má kapacitu 8 timeslotů a dosah až 35 km.{{doplňte zdroj}} Dříve se na stožár základnové stanice dával pouze jeden vysílač, nyní kvůli zvýšení kapacity obsahuje stožár vysílače makrocell až tři vysílače, které mají vysílací úhel 120°. Pokud je použito na stožáru tří směrových vysílačů, obsahuje jeden stožár tři makrocelly (a podobně u dvou či jedné)
 
* ''Mikrocell'' – tzv. mikrobuňka je vysílač mnohem menší jak rozměrově, tak svým dosahem. Obecně se používá jedné antény s vyzařovacím úhlem 360°, která má ovšem dosah pouze 27 km.{{doplňte zdroj}} Mikrobuňky se používají na vykrytí „problematických“ částí. (Vnitřek budov, nebo například [[Metro]])
 
* ''Umbrella cell'' – deštníková buňka je kombinací předchozích dvou typů. Jelikož mikrobuňky nemohou zajistit úplné pokrytí určitého prostoru, používá se na překrytí „hluchých míst“ obvykle jeden vysílač typu makro cell (s dosahem max. 35 km){{doplňte zdroj}} a vyzařovacím úhlem 360°
 
== Ovladač základnové stanice ==
 
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu