Jakarta EE: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 261 bajtů ,  před 2 lety
znovu, po přesunu
m (Qxbase přesunul stránku Java EE na Jakarta EE s výměnou přesměrování: nový název)
(znovu, po přesunu)
'''Jakarta EE''', před rokem 2018 označovaná jako '''Java Platform, Enterprise Edition''' (neboli '''Java EE''', ještě dříve označovaná jako ''Java 2 Enterprise Edition'' nebo ''J2EE'', od roku 2018 vyvíjena pod názvem '''Jakarta EE''') je součást [[platforma Java|platformy Java]] určená pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů. ZáklademSoučásti proplatformy platformujsou Javadefinovány EEnad je platformaplatformou [[Java SE]], nad ní jsou definovány součásti tvořící Java EE.
 
== Vývoj platformy Java EE ==
Jednotlivé součásti platformy Java EE jsou definovány pomocí dílčích specifikací, které jsou vytvářeny ve spolupráci více firem v rámci tzv. [[Java Community Process|Java Community Process (JCP)]]. Vlastní Java EE je poté definována zastřešující specifikací opět vyvíjenou v rámci [[Java Community Process|JCP]]. Tato specifikace především fixuje konkrétní verze jednotlivých dílčích specifikací patřících do dané verze Java EE.
 
* [https://jcp.org/en/jsr/detail?id=342 JSR 342] definuje Java EE 7 - finalizována v roce 2013.
* [https://www.jcp.org/en/jsr/detail?id=366 JSR 366] definuje Java EE 8 - finalizována v roce 2017
* Jakarta EE 8 - finalizována v září 2019, plně kompatabilní s Java EE 8<ref>{{Citace elektronické monografie
| titul = Welcome to the Future of Cloud Native Java
| url = https://blogs.eclipse.org/post/mike-milinkovich/welcome-future-cloud-native-java
| vydavatel = Eclipse
| datum_vydání = 2019-09-10
| datum_přístupu = 2019-09-12
| jazyk = anglicky
}}</ref>
 
== Součásti platformy Java EE ==
Součástí platformy Java EE jsou především specifikace pro:
* vývoj webových aplikací - [[Java Servlet]], [[JavaServer Pages|Java Server Pages (JSP)]], [[JavaServer Faces|JavaServer Faces (JSF)]]
* Contexts and Dependency Injection - [[vkládání závislostí]]
* podpora technologií [[Webová služba|Webových služeb]]
 
== Vývoj a provoz aplikací pro platformu Java EE ==
Aplikace pro platformu Java EE jsou vyvíjeny na základě [[API]] a dalších fragmentů definovaných v jednotlivých specifikacích. Běhovým prostředím pro tyto aplikace je poté tzv. Aplikační Server (dále AS). Tyto AS jsou dodávány různými dodavateli, aplikace by teoreticky měla být provozovatelná na kterémkoliv AS kteréhokoliv dodavatele implementujícím příslušnou verzi specifikace - koncept přenositelnosti. Většina AS však doplňuje některé vlastnosti nad rámec specifikace a aplikace využívající těchto vlastností poté nejsou přenositelné.
 
== Významné Java EE aplikační servery ==
Aby mohl aplikační server oficiálně používat označení „Java EE kompatibilní“ musí projít kompletní sadou testů kompatibility u [[Sun Microsystems]]. S realizací těchto oficiálních testů jsou někdy spojeny různé „politické“ problémy a proto je některé servery nemají, i když specifikace splňují. Některé aplikační servery navíc mohou podporovat pouze některé součásti platformy Java EE.
 
** [[Oracle WebLogic Server]]
 
== Virtualizace Java EE aplikačních serverů ==
Java EE aplikační servery
* JBoss
300

editací

Navigační menu