Jomkipurská válka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 693 bajtů ,  před 6 měsíci
bez shrnutí editace
(- Soubor:Israeli_Tank_on_Golan_Heights_-_Flickr_-_The_Central_Intelligence_Agency.jpg (na Commons smazal commons:User:JuTa, důvod: per c:Commons:Deletion requests/File:Israeli Tank on Golan Heights - Flickr - The Central Intelligence Agency.jpg))
 
Z vojenského hlediska se jednalo o vítězství Izraele, z politického zvítězil Egypt, neboť původního cíle, vytlačit Izrael od Suezského průplavu a ze Sinajského poloostrova, se podařilo v dalších letech dosáhnout.
 
Válka sehrála svou roli také v ideologickém boji mezi východním a západním blokem v rámci studené války. Oficiální představitelé sovětského bloku a jimi kontrolovaná média, včetně československého Rudého práva, konflikt prezentovali důsledně jako izraelskou agresi proti Egyptu a Sýrii, přestože válka začala nevyprovokoivaným útokem těchto dvou zemí proti židovskému státu. Rovněž zpravodajství o válečných akcích bylo prezentováno zcela kzreslenou formou, kdy média zveličovala závislost Izraele na americké vojenské pomoci a naopak zcela zamlčovala podporu Sovětského svazu a některých jeho satelitů, poskytnutou arabským zemím.
 
== Před válkou ==
Anonymní uživatel

Navigační menu