Dětství: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 4 bajty ,  před 1 rokem
m
typografické úpravy
(Robot: Opravuji 1 zdrojů and označuji 0 zdrojů jako nefunkční #IABot (v2.0beta8))
m (typografické úpravy)
{{Neověřeno}}
'''Dětství''' charakterizuje vývojovou etapu lidského jedince od [[narození]] po [[dospělost]]. Dělí se na období novorozenecké, kojenecké, batolecí, předškolní věk, mladší školní věk, starší školní věk - pubescence a období dorostové.
 
Termín ''dětství'' není přesně daný a může zahrnovat různý rozsah let v lidském vývoji. V mnoha zemích existuje legální věk dospělosti, tzv. [[zletilost]], kdy dětství oficiálně končí a osoba se stává právně dospělá. Tento věk se nachází v rozmezí let 13 až 21, ve většině zemí je to 18. rok.
{{Podrobně|Novorozenec}}
 
Novorozenecké období první měsíc života. Základní fyziologickou charakteristikou novorozeneckého období je [[adaptace]] na podmínky mimo [[děloha|dělohu]]. Dítě v tomto období ještě plně nevnímá okolní svět, avšak je vybaven důležitými [[reflex]]y: sací (přisaje se na bradavku a saje mateřské mléko, kterým se živí), obranný (pláč) - kterým dítě reaguje na pocity nelibosti a hladu a úchopový. Tělesná proporcionalita: velká hlava, dlouhý trup, krátké končetiny. U novorozence tvoří [[páteř]] jediný oblouk. Po narození dítě většinu dne prospí.
 
=== Období kojenecké ===
27 153

editací

Navigační menu