Nauders: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 2 120 bajtů ,  před 6 měsíci
m
Doplnění hesla
m (Robot: parametry infoboxu přejmenovány)
m (Doplnění hesla)
| označení vozidel =
}}
'''Nauders''' je obec v [[Rakousko|Rakousku]] ve spolkové zemi [[Tyrolsko]] v [[Okres Landeck|okrese Landeck]]. Nachází se v nadmořské výšce 1394 m. Žije zde 1 5371 obyvatel (1. 1. 2019) a 4000 lůžek pro turisty. Obec má rozlohu 90,3 km². Většina obyvatel žije ze zemědělství a cestovního ruchu v létě a zejména v zimě. Obec je součástí soudního obvodu Landeck.
 
Poloha
Žije zde 1 537 obyvatel (1. 1. 2011).
 
Nauders se nachází ve vysokohorském údolí Stillebachs , údolí Inn mezi průsmykem Finstermünz (Finstermünzpass) na severu a průsmykem Reschen (Reschenpass) na jihu a patří geograficky již do Vinschgau. Na „hraničním trojúhelníku“ (2180 m) na jihozápadě obce se stýkají hranice Rakouska, [[Švýcarsko|Švýcarska]] a [[Itálie]]. Silně terasovitý terén dokládá bývalé intenzivní zemědělství.
 
Na jihozápadě od Nauders se nachází Schwarze See (Černé jezero) a Grünsee (Zelené jezero).
 
Nauders má silniční spojení s rakouským údolím Inn (obec [[Pfunds]]) a se švýcarskou částí údolí Inn ([[Engadin]]) ve vesnici Martina/Martinsbruck v obci Valsot a Vinschgau v [[Jižní Tyrolsko|Jižním Tyrolsku]] v Itálii.
 
== Sousední obce ==
Na jih od Nauders po průsmyk Reschen leží vesnice Reschen am See (italská Resia) ve Vinschgau v Jižním Tyrolsku v Itálii, která patří obci Graun. Nachází se v nadmořské výšce 1500 m na severním konci [[Reschensee]].
 
Na sever od Nauders po [[Oberinntal]] leží sousední vesnice Pfunds.
 
Na jihozápad ě je malá vesnička Martina, která leží hned za hranicí se Švýcarskem. Patří do obce Valsot, kanton [[Graubünden]].
 
Okolní hory
 
Hory kolem Nauders jsou součástí Ötzalských Alp. Na jihovýchodě hranice tvoří Tscheyegg (2666 m n. m.) a Gueserkopf (2740 m n. m.), na východě jsou Kleine Schafkopf (2742 m n. m.) a Piengkopf (2789 m n. m.). Na jihovýchodě hraniční oblast s Itálií tvoří Schafkopf (3001 m n. m.), Wölfeleskopf (2893 m n. m.), Mataunkopf (2893 m n. m.), Plamorter Spitze (2982 m n. m.), Klopaierspitze (2918 m n, m,) a Bergkastelspitze (2913 m n. m.). Na hranici se Švýcarskem a Itálií je hora Piz Lad (2808 m n. m.), ketrá patří do skupiny [[Sesvenna]]. Mittlere Seekarkopf je nejvyšší horou Nauders.
<br />
 
== Externí odkazy ==

Navigační menu